Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Szarogrodzie Polacy upamiętnili odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r.

W Szarogrodzie Polacy upamiętnili odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r.

Młodsi i starsi uczniowie, uczęszczający na lekcje języka polskiego przy Szarogrodzkiej Rejonowej Społecznej Organizacji im Jana Zamoyskiego, w szczególny sposób upamiętnili Święto Odzyskania Niepodległości Polski.

12 listopada 2015 r. w Murafie, młodzież wraz ze swą nauczycielką, Henryką Moczała i prezesem Organizacji – Pawłem Bajdackim udała się na miejscowy cmentarz, aby złożyć hołd wszystkim, którzy polegli w walce o niepodległość Polski, oraz ofiarom Wielkiego Głodu na Ukrainie /lata 1932-1933/. Modlitwa pod tablicami memorialnymi, złożenie wiązanki z białych i czerwonych kwiatów i zapalenie zniczy, to jeden z elementów uroczystości upamiętnienia tych czasów.

15 listopada natomiast, w siedzibie organizacji w Szarogrodzie odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości Polski, przygotowana przez uczniów naszej szkoły. Zabrzmiały wiersze, pieśni patriotyczne oraz prezentowano film „Razem dla Niepodległej”. Po uroczystości, uczestnicy zainteresowali się wystawą polskich książek. Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy brali udział w obchodach tego narodowego święta zapamiętają, jak ważnym dniem dla Polaków jest dzień 11 listopada.

Punkt nauczania języka polskiego przy Szarogrodzkiej Rejonowej Społecznej Organizacji im. Jana Zamoyskiego jest objęty opieką merytoryczną i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.

Henryka Moczała, 19.11.15 r.