Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W stolicy Wschodniego Wołynia wspominano o polskich powstaniach narodowych

W stolicy Wschodniego Wołynia wspominano o polskich powstaniach narodowych

W Żytomierskiej Obwodowej Bibliotece im. Olżycza odbyła się niezwykła uroczystość pt. „Wspomnienia o polskich powstaniach narodowych”. Celem spotkania było przedstawienie obecnym na nim rodzicom, dziadkom i ich dzieciom przyczyn oraz skutków największych polskich zrywów niepodległościowych, m.in. Insurekcji Kościuszkowskiej, powstania listopadowego, styczniowego oraz powstania warszawskiego (1944). Podczas wielu potyczek i bitew, jak np. pod Racławicami, Monte Cassino, Polacy wykazywali się męstwem, odwagą i ofiarnością. Należy podkreślić, że nawet po klęskach, w niewoli i na emigracji Polacy nigdy nie zaniechali starań o niepodległość Ojczyzny.

W spotkaniu wzięły udział uczniowie Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukraine, członkowie Polskiego Dziecięcego Teatru Lalek „ModernPol” przy ŻOZPU (kierownik p. Wiktoria Zubarewa), uczniowie Szkoły Ogólnokształcącej nr 27 oraz Humanistycznego Gimnazjum nr 1.

Na uroczystości panowała niezwykle ciepła atmosfera, dzięki prowadzącej spotkanie p. Alicji Omiotek. Stało się dobrą tradycją, że p. Alicja Omiotek z Fundacji Pomocy Polskim Szkołom na Wschodzie jest częstym gościem w Żytomierzu, aby razem z miejscową młodzieżą polskiego pochodzenia ukazać bohaterskie dzieje polskiego narodu. Jest także autorką wielu podręczników dla Polaków za granicą. Pani Alicja wraz z nauczycielką języka polskiego p. Wiktorią Zubarewą razem przygotowały scenariusz i występ zarówno dla młodszych, jak i dla starszych uczestników spotkania. Zaowocowało to między innymi zaangażowaniem w występ trzech pokoleń żytomierskich Polaków, co widać na wspólnym zdjęciu .

Tym razem program artystyczny nie ograniczał się do patriotycznych pieśni i wierszy, ale obejmował głębsze treści przekazania młodym Polakom haseł UE i powstań narodowych. W wykonaniu Walerii Korszak dumnie zabrzmiał wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt. „Westerplatte”, a polska młodzież odśpiewała hymn Wojska Polskiego „My, Pierwsza Brygada”. Poruszyły wszystkich urocze piosenki w wykonaniu dzieci z Polskiego Dziecięcego Teatru Lalek „ModernPol” pt. „Miś Uszatek” oraz tańce Zasłużonego dla Kultury Polskiej Zespołu Tanecznego „Koroliski” pod kierownictwem Zasłużonej dla Kultury Polskiej p. Ireny Świtelskiej. Pieśń o niedźwiedziu była nawiązaniem do niezwykłego żołnierza Bitwy o Monte Cassino (1944 r.) — brunatnego misia zwanego przez żołnierzy „Wojtkiem”, maskotki II Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. W czasie bitwy on nosił skrzynki z amunicją artyleryjską.

W uroczystości wzięli udział również prezesi organizacji polonijnych: Prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Pani Wiktoria Laskowska-Szczur, Prezes Żytomierskiej Obwodowej Społecznej Młodzieżowej Organizacji „Asocjacja Polaków Żytomierszczyzny” Pani Maria Piwowarska, przedstawiciel Rady Obwodowej ds. mniejszości narodowych i religii na Żytomierszczyźnie p. Oleksander Piwowarski oraz ks. Jarosław Giżycki kapelan Polaków na Żytomierszczyźnie.

Ks. Jarosław Giżycki, dziękując za wzruszające występy dzieci i młodzieży, podkreślił wspólne dążenia obydwu narodów ukraińskiego i polskiego do wolności, którzy walcząc ramię w ramię, zdobyli ją bohaterską krwią męczenników.

P. Prezes Wiktoria Laskowska-Szczur wyraziła szczególne słowa wdzięczności dla gościa z Polski p. Alicji Omiotek oraz nauczycielce języka polskiego p. Wiktorii Zubarewej za przygotowaną uroczystość.

Wiktoria Zubarewa, członek ŻOZPU, K.B., 07.02.16 r.