Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W stolicy Wschodniego Wołynia powstaje kościół Miłosierdzia Bożego

W stolicy Wschodniego Wołynia powstaje kościół Miłosierdzia Bożego

W Żytomierzu wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego kościoła rzymskokatolickiego pw. Miłosierdzia Bożego.

W uroczystości, która odbyła się w murach budującej się świątyni wzięli Konsul Generalny RP w Winnicy Tomasz Olejniczak, ukraiński wice-premier Gennadij Zubko, prezydent miasta Żytomierz Sergij Suchomłyn, mecenaty, prezes ŻOZPU Wiktoria Laskowska,  duchowieństwo oraz kilkaset wiernych.

Podczas Mszy zaznaczono, że kościół Miłosierdzia Bożego w Żytomierzu powstaje w roku, ogłoszonym przez papieża Franciszka Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia. Symbolicznym jest także fakt, iż nowa świątynia budowana jest przy ulicy Jana Pawła II, która niedawno otrzymała nową nazwę wskutek realizacji ustawy dekomunizacyjnej dzięki staraniom lokalnej wspólnoty polskiej, w szczególności Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków.

Kamień węgielny, przywieziony z Izraela i wmurowany razem z kapsułą z aktem o budownictwie, poświęcił JE abp diecezji kijowsko-żytomierskiej Piotr Malczuk. Główne przesłanie homilii – krzewienie we własnych duszach umiejętności dzielenia się miłosierdziem z innymi.

Ziemia pod budowę nowego kościoła przy byłej ulicy imienia bolszewickiego pisarza Ostrowskiego została poświęcona w październiku 2013 roku przez JE biskupa Jan Purwińskiego. Prace budowlane są koordynowane przez księży Pallotynów, którzy od kilku lat pełnią w Żytomierzu misję duszpasterską, odprawiając Msze w niewielkiej kapliczce. Ilość wiernych ciągle rośnie, w związku z czym pojawiła się potrzeba w wybudowaniu nowego większego kościoła.

W przeciągu sześciu lat sprawą budowy świątyni zajmuje się ksiądz Jarosław Olszewski SAC, który jest proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego.

Słowo Polskie, zdjęcia Wieści POLonijne, zozpu.zhytomir.net, 0412.com.ua, 05.04.16 r.


{morfeo 1160}

{youtube}{/youtube}