Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W stolicy Polski pojawi się skwer nazwany na cześć ukraińskiego generała URL Marka Bezruczki

W stolicy Polski pojawi się skwer nazwany na cześć ukraińskiego generała URL Marka Bezruczki

Odpowiednia uchwała została podjęta 30 lipca 2020 roku przez posłów Rady m.st. Warszawy. „Za” głosowało 57 posłów, nikt nie był przeciwny tej decyzji. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Skwer  Marka Bezruczki będzie zlokalizowany pomiędzy ulicami Jana Kazimierza i Wschowskiej.

Skwer w warszawskiej dzielnicy Wola powinien otrzyma nazwę na cześć ukraińskiego generała Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej i sojusznika Polaków w walce z bolszewikami w 1920 r. Marka Bezruczki. Jego otwarcie zaplanowano na 14 sierpnia 2020 roku.

Wniosek o nadanie skwerowi nowej nazwy złożyła przewodniczącemu Rady Miejskiej w lutym br Publiczna Inicjatywa Opieki nad Grobami Żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej w Warszawie.

Zgodnie z prośbą organizacja proponuje „uhonorowanie bohatera Polski i Ukrainy – generała Marka Bezruczko – w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej”.

Członkowie Inicjatywy Publicznej przypominają, że Marko Bezruczko mieszkał w latach 20. i 30. XX wieku na warszawskiej Ochocie przy ulicy Opaczewskiej 54 (budynek ten został zniszczony podczas II wojny światowej) .

„W 2020 roku obchodzimy 100-lecie Bitwy Warszawskiej. To dla stolicy wielka okazja do oddania hołdu ukraińskim sojusznikom – oficerom i żołnierzom Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy wraz z polskimi żołnierzami bronili Warszawy i Europy przed inwazją bolszewików. Symbolem tej wspólnej walki jest gen. Marko Bezruchko – mówili członkowie Społecznej Inicjatywy Opieki nad Grobami Żołnierzy  URL w Warszawie.

Sergij Porowczuk, 3 sierpnia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code