Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W stolicy Podola otwarto wystawę poświęconą 1050-leciu Chrztu Polski

W stolicy Podola otwarto wystawę poświęconą 1050-leciu Chrztu Polski

Historycy, wykładowcy Uniwersytetu Pedagogicznego, wicekonsul KG RP w Winnicy oraz dziennikarze 21 grudnia wzięli udział w otwarciu wystawy „Chrzest 966. U źródeł Polski”, które odbyło się na sali wystawowej Winnickiego Muzeum Krajoznawczego.

Wystawa została przygotowana w Polsce przez Muzeum Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz wolontariuszy i składa się z dwóch komponentów – plansz graficznych oraz części multimedialnej, dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wystawa za pośrednictwem QR-kodów jest zintegrowana z aplikacją „Chrzest 966”, dostępną na Google Play, umożliwiającą korzystanie z wystawy ludziom z wadami wzroku.

Słowo powitalne podczas otwarcia „Chrztu 966” w Winnicy wygłosili wicekonsul RP w Winnicy Wojciech Mrozowski, przedstawiciel polskiej społeczności miasta Jerzy Wójcicki, szefowa działu historii nowoczesnej w Muzeum Krajoznawczym Łarysa Semenko oraz rektor Uniwersytetu Pedagogicznego Natalia Łazarenko. Mówili o początkach chrześcijaństwa w Europie, roli państwa polskiego w postępie cywilizacyjnym regionu oraz o więziach historycznych, łączących i Polaków i Ukraińców na przestrzeni kilku stuleci w ramach jednego państwa – I Rzeczpospolitej Polskiej.

Wystawa „Chrzest 966. U źródeł Polski” dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych – niewidzących oraz niesłyszących. Prezentowana jest na terenie całego kraju i poza jego granicami, m.in. w Berdyczowie i Połonnem na Ukrainie. W sposób szczególny uwzględniane są obszary, gdzie trudno o miejsca związane z dziedzictwem Początków Państwa Polskiego.

Na Ukrainie wystawa pokazywana jest w ukraińskiej wersji tekstowej. Wszystkie podpisy do zdjęć ora teksty informacyjne są w języku ukraińskim.

Projekt dofinansowano w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Chrzest 966.

Organizatorem prezentacji wystawy w Winnicy jest Konsulat Generalny RP. Wystawę można będzie oglądać do połowy stycznia 2017 r.

Słowo Polskie, 21.12.16 r.