Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W stałej gotowości

W stałej gotowości

W dowództwie litewsko-polsko-ukraińskiej brygady rozpoczęło się pierwsze przedsięwzięcie w zakresie szkoleń bojowych wielonarodowej jednostki wojskowej – ćwiczenia sztabowe „Brave Band”.

Przez cały tydzień wielonarodowy sztab sprawdza i doskonali dowodzenie przypisanymi do niego oddziałami w czasie operacji. W szczególności, ćwiczono porządek organizacji rotacji batalionów wg wymagań dowództwa wojskowo-politycznego państw założycieli brygady itd.

Warto zaznaczyć, że scenariusz tego ćwiczenia jest logiczną kontynuacją poprzednich działań przygotowań sztabu, a więc pozwala nie zaczynać każdorazowo szkolenia od nowa, tylko kontynuować rozwój operatywnego szkolenia oraz wykonywać różne aspekty misji reagowania kryzysowego. Na okres szkolenia, dla wykonania celów szkoleniowych sztab międzynarodowej jednostki wojskowej już uruchomił punkt dowodzenia.

Wg dowódcy LITPOLUKRBRIG pułkownika Zenona Brzuszki, to szkolenie określa tempo dla zwiększenia potencjału kierowniczego sztabu brygady w ramach otrzymanych zdolności operacyjnych: „Już zdobyliśmy status „gotowi bojowo” oraz oczekujemy na zadania od wyższego dowództwa. A zatem, ten czas oficerowie sztabu z Polski, Litwy i Ukrainy powinni wykorzystać jak najlepiej. Ponieważ obecnie doskonalimy naszą wprawę, zgodność wzajemną oraz zdobywany gotowość do wdrażania i wykonania operacji w najkrótszych terminach”.

Igor Gałuszczak, Lwów, 01.03.17 r.