Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » W Sławucie upamiętniono księcia Romana Sanguszkę

W Sławucie upamiętniono księcia Romana Sanguszkę

17 października 2017 r. przy głównej ulicy miasta Sławuty, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej 185. rocznicy z dnia urodzin i 100. rocznicy z dnia morderstwa przez zrewoltowanych żołnierzy rosyjskich wielkiego Człowieka, Polaka, dobroczyńcę Ziemi Wołyńskiej księcia Romana Damiana Sanguszko (17.10.1832 r. -1.11.1917 r.).

Na początku ceremonii jej uczestnicy odspiewali hymn Ukrainy i hymn Polski. Następnie odczytano list pod tytułem „Prawo na życie”. Młodzież recytowała wiersze w języku ukrainskim «В моїй Україні не вбивають» i polskim, autorstwa Marii Konopnickiej – „Ojczyzna” i inne. Chwila ciszy, odsłonięcie pamiętnego znaku i słowa wdzięczności.

Ze względu na szacunek dla tak wybitnej postaci, aktywny udział w uroczystości wzięły dzieci z naszego Stowarzyszenia, młodzież parafialna i młodsi członkowie Ruchu „Światło-Życie” a także burmistrz miasta Sławuty, deputowani do lokalnego samorządu, kierownictwo oświaty miejskiej, historycy, naukowcy, pisarze, nauczyciele języka polskiego pani Oksana Kyryczenko i pani Barbara Burska. Mieszkańcy miasteczka byli zadowoleni z faktu, że historyczna sprawiedliwość wreszcie zwyciężyłą i nasz Rodak, książe Roman Damian Sanguszko doczekał się godnego upamiętnienia. My również dziękujemy, bo tworzymy historię i budujemy Polskość w naszych domach razem.

Prezes Polskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia imienia Romana Damiana Sanguszko, Paweł Bondar, 20.17.17 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code