Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Skierniewicach odsłonięto pomnik zwycięzcom nad bolszewikami w 1920 roku

W Skierniewicach odsłonięto pomnik zwycięzcom nad bolszewikami w 1920 roku

Koło dworca kolejowego w Skierniewicach stanął pomnik autorstwa Karola Badyny przedstawiający cztery postacie naturalnej wielkości, wykonane z brązu – Józefa Piłsudskiego, Francuza Charles’a de Gaulle’a, Węgra Pala Telekiego oraz Ukraińca Symona Petlury.

W uroczystości wziął udział minister kultury Piotr Gliński oraz poseł Antoni Macierewicz. Nie zabrakło prezydenta Skierniewic Krzysztofa Jażdżyka oraz twórcy pomnika Przed Bitwą Warszawską 1920 Karola Badyny, artysty rzeźbiarza i profesora ASP w Krakowie.

Inicjatorem budowy pomnika Przed Bitwą Warszawską 1920 był Marian Grochowski oraz Mariusz Marasek. W tym celu powołano stowarzyszenie „Skierniewice 1919-2020 Inicjatywa Społeczna Budowy Pomnika Przed Bitwą Warszawską 1920”.

W roku 2019 stowarzyszenie wystąpiło do władz miasta o lokalizację pomnika przed dworcem kolejowym w Skierniewicach. Lokalizacja nie była przypadkowa, bowiem w 1920 r. tuż przed Bitwą Warszawską do Skierniewic dotarł pociąg z Węgier, z 80 wagonami wypełnionymi amunicją karabinową dla polskiego wojska. Był to dar od narodu węgierskiego.

Miasto początkowo nie wyraziło zgody na lokalizację pomnika na placu Dworcowym, proponując jego budowę na skwerze przed budynkiem starostwa powiatowego. Ostatecznie jednak Rada Miasta Skierniewice w tym roku podjęła uchwałę, która wskazała lokalizację pomnika Przed Bitwą Warszawską 1920 na placu Dworcowym.

Elementy pomnika zostały zainstalowane kilka dni temu. W poniedziałek 9 listopada nastąpiło jego odsłonięcie. W uroczystości obok prezydenta Krzysztofa Jażdżyka udział wziął minister kultury Piotr Gliński oraz poseł Antoni Macierewicz. Przybył również autor pomnika Przed Bitwą Warszawską 1920 Karol Badyna, rzeźbiarz i prof. ASP w Krakowie.

W uroczystości odsłonięcia pomnika Przed Bitwą Warszawską 1920 wzięli również udział przedstawiciele ambasady węgierskiej i ukraińskiej w Polsce.

Sergij Porowczuk za: skierniewice.naszemiasto.pl, 11 listopada 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code