Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » W siedzibie Obwodowego ZPU w Chmielnickim debatowano o polsko-ukraińskim sojuszu z 1920 r.

W siedzibie Obwodowego ZPU w Chmielnickim debatowano o polsko-ukraińskim sojuszu z 1920 r.

Od lewej - Franciszek Miciński, Stanisław Gabriel Cichocki oraz Oleg Spiwak7 maja w siedzibie Chmielnickiego Obwodowego Związku Polaków zebrali się przedstawiciele miejscowego środowiska polskiego oraz wykładowcy z uczelni wyższych d. Płoskirowa by porozmawiać o przyszłości i przeszłości stosunków polsko-ukraińskich.

Na spotkanie przybył także specjalny gość z Polski – znany działacz – antykomunista Stanisław Gabriel Cichocki, który przedstawił wydanie książki „Razem o wolność” (przygotowane przez Muzeum Historii Polski), poświęcone paktowi Piłsudski-Petlura. W obecności działaczy z Partii Polaków – Sergiusza Lisowyka, Włodzimierza Kowalskiego oraz Olega Spiwaka i prezesa Fundacji „Pomoc Polakom Podola” Pawła Wojciechowicza zebrani porozmawiali o przygotowaniach do otwarcia wystawy „Za Naszą i Waszą wolność” na Uniwersytecie Narodowym, które jest zaplanowane na trzecią dekadę maja. Profesor Chmielnickiego Uniwersytetu Prawa Nadija Stengacz opowiedziała o sytuacji politycznej na Podolu w czasach rządów Dyrektorii.

Kolejną część spotkania poświęcono procesowi rejestracji rejonowych ośrodków Partii Polaków Ukrainy w obwodzie chmielnickim.

Franciszek Miciński, 08.05.15 r.