Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Sewerynówce na Podolu przy wsparciu polskiej gminy pojawiła się Ochotnicza Straż Pożarna

W Sewerynówce na Podolu przy wsparciu polskiej gminy pojawiła się Ochotnicza Straż Pożarna

13 września 2018 r. w Sewerynówce (obw. winnicki) odbyła się prezentacja nowoczesnego Sytuacyjnego Centrum Bezpieczeństwa oraz wozu strażackiego Jelcz-004 (pojemność cysterny 6,5 ton), przekazanego przez polską gminę Puńsk w ramach wsparcia działalności stworzonej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Sewerynówka od 2016 roku jest stolicą utworzonej w ramach decentralizacji zjednoczonej hromady (jednostki administracyjnej, wzorowanej m.in. na polskich gminach). Problem ze złą jakością dróg i co za tym idzie – długim czasem dojazdu na miejsce pożaru skutkuje niewysoką efektywnością działań Państwowej Straży Pożarnej, dysponującej przestarzałymi wozami ZIŁ z cysternami o pojemności niecałe 2 tony oraz musi wyjeżdżać na wezwania na przestrzeniach, znacznie przewyższających możliwości dyspozycyjne jednostek państwowych.

W celu poprawy  bezpieczeństa na ulicach Sewerynówki oraz Czerniatynia i gaszenia pożarów lokalne władze przy wsparciu Fundacji „Widrodzennia”, Podolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz Winnickiego Centrum Rozwoju Samorządności, zrealizowały projekt utworzenia Centrum Bezpieczeństwa, umożliwiającego kontrolę sytuacji na drogach hromady i w najbardziej zaludnionych miejscach a także identyfikacji numerów rejestracyjnych samochodów. Dodatkową czynnością, która poprawi niską efektywność gaszenia pożarów (dotychczas Straż Pożarna musiała przyjeżdżać ze Żmerynki, oddalonej o 17 kilometrów), jest powstanie miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, wyposażonej w samochód pożarniczy Jelcz-004, przekazany przez partnerską gminę Puńsk (woj. podlaskie).

Pod koniec sierpnia na przejściu granicznym w Dorohusku delegacja z Puńska na czele z zastępcą wójta Janem Wojtulem przekazała samochód gościom z Podola. Obecnie w Sewerynówce trwa remont posterunku Straży Pożarnej oraz formowanie miejscowej drużyny ochotniczej.

Na uroczystą prezentację projektu na centralny plac wsi przybyli m.in. zastępca przewodniczącego Winnickiej Państwowej Administracji Obwodowej Andrij Gyżko, wice-konsul KG RP w Winnicy Agnieszka Góralska, dyrektor Winnickiego Centrum Rozwoju Samorządności Oleh Lewczenko i inni dostojni goście.

Sewerynowska młodzież zaprezentowała gościom występ artystyczny poświęcony „dzielnemu strażakowi” a szef miejscowych władz pan Chrystiuk podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu w jego hromadzie.

„Gmina Sewerynówka w wielu dziedzinach jest najbardziej przodującą gminą nie tylko w skali obwodu ale i całej Ukrainy” – zaznaczył Andrij Gyżko. Oleh Lewczenko wspomniał o licznych przykładach współpracy między miastami i gminami na Podolu i ich partnerami w Polsce.

Zakończyła się prezentacja możliwości Centrum Bezpieczeństwa prawdziwym wodnym show. Polski Jelcz na kilkadziesiąt metrów wyrzucał tony wody, imitując gaszenie pożaru, całe zdarzenie z zachwytem obserwowała miejscowa młodzież szkolna.

Redakcja, 14.09.18 r.

lp

SONY DSC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code