Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Sejmie zakończyła się prezentacja wystawy „Za Waszą i Naszą Wolność. Sojusz Piłsudski-Petlura 1920”

W Sejmie zakończyła się prezentacja wystawy „Za Waszą i Naszą Wolność. Sojusz Piłsudski-Petlura 1920”

W przededniu świąt bożonarodzeniowych w budynku polskiego parlamentu zakończono pokaz wystawy, poświęconej militarnemu sojuszowi Polski i Ukrainy w 1920 roku, skierowanemu przeciwko bolszewickiej agresji. Na początku 2017 roku wystawa „Za Waszą i Naszą Wolność” trafi do Rady Najwyższej w Kijowie.

W otwarciu wystawy w Polsce, które odbyło się 14 grudnia, wzięli udział wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, wiceminister obrony narodowej Ukrainy Ihor Dołhow, ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia, polscy i ukraińscy parlamentarzyści, dziennikarze i inni.

Główne przesłanie wszystkich wystąpień można skupić w zdaniu: „Polacy i Ukraińcy powinni współpracować ze sobą tak, jak niemal sto lat temu w czasie walk z bolszewikami”.

Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński podkreślił, że współpraca polsko-ukraińska jest istotna dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Dodał, że w interesie Polski jest istnienie stabilnej i niepodległej Ukrainy. Jego zdaniem, Kijów powinien z kolei wzmacniać pozycję Warszawy w stosunkach międzynarodowych.

– My walczymy w Zagłębiu Donieckim za waszą i naszą wolność – powiedział ukraiński wiceminister Dołhow.Źródło: MSZ Ukrainy w Warszawie

Michał Dworczyk, który pełni funkcję przewodniczącego Polsko-Ukraińskiej Grupy Parlamentarnej podkreślił, że o takich przykładach współpracy, jak wspólna walka z bolszewikami, powinno mówić się więcej, ponieważ jest to ten moment w historii, z którego mogą być dumni i Polacy i Ukraińcy.

Przewodniczący ukraińsko-polskiej grupy przyjaźni w Radzie Najwyższej Mykoła Kniażycki obiecał, że wystawa w 2017 roku pojawi się w ukraińskim parlamencie. Zaznaczył, że wydarzenia sprzed stu lat są podobne do obecnej sytuacji. Podkreślał, że Polska i Ukraina „w trudnych czasach powinny trzymać się razem”.

21 kwietnia 1920 r. w Warszawie odbyło się podpisanie układu sojuszniczego pomiędzy Polską i Ukrainą, który umożliwił dalszą, wspólną walkę z bolszewikami, w tym zwycięską ofensywę na Kijów. Polska uznała Ukraińską Republikę Ludową i Dyrektoriat jako legalny rząd Ukrainy. Linię graniczną między Polską i Ukrainą stanowić miała dawna granica między Rosją i Austro-Węgrami. Strony zobowiązały się także nie zawierać umów międzynarodowych skierowanych przeciw sobie. Umowa została podpisana przez ukraińskiego generała Wołodymyra Sinklera i Walerego Sławka, najbliższego współpracownika Piłsudskiego.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 29.12.16 r.