Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » W Sławuckiej Sobotnio-Niedzielnej Skole Języka Polskiego pożegnano rok szkolny

W Sławuckiej Sobotnio-Niedzielnej Skole Języka Polskiego pożegnano rok szkolny

Na scenie - przedstawiciele kuratorium oświaty i poloniści ze Sławuty– Każdy człowiek, duży, mały wie, że język polski jest wspaniały. Od małego nauczany przez babcię, nauczycieli i mamy – takie piękne słowa zabrzmiały na uroczystości zakończenia roku szkolnego w Sławucie. W przedsięwzięciu uczestniczyły szkoły nr 1,2,3,4,5,9, oraz uczniowie i nauczyciele ze szkoły w Berezdowie.

Po  odśpiewaniu hymnów Polski i Ukrainy na scenie jednej ze szkół rejonowego miasteczka w obwodzie chmielnickim pojawili się przedstawiciele władz oświatowych, dyrektorka polskiej placówki Maria Kowalczuk oraz nauczyciele poloniści – Aleksander Jermakow, Emilia Rybicka, Łarysa Cybula, Oksana Kocerbluk oraz Julia Melnyczuk. Nie zabrakło także kierowników artystycznych polskich zespołów, działających w Sławucie – „Słowiańska rodzina” (Iryna Nikołajewa) oraz „Głos miłości” (Wiktoria Pachomowa).

Po wygłoszeniu słów podziękowania przez przedstawiciela od kuratorium oświaty i członków Sławuckiego ZPU, szkolna młodzież zadedykowała honorowym gościom wesoły program artystyczny, w którym nie zabrakło także nutek patriotyzmu. „Hej, Sokoły”, „Kraj rodzinny”, „Wisła” – te piosenki rozbrzmiewały w prastarej Sławucie, słynącej niegdyś na całą Europę ze okazałej stadniny koni arabskich a później – z okrucieństw bolszewickich band, które zamordowały ostatniego przedstawiciela rodu Sanguszków – hrabiego Romana w listopadzie 1917 roku…

Dzisiaj język polski już nie jest zakazany, każdy może swobodzie mówić i uczyć się po polsku. To, że nauka nie poszła na marne – zaprezentowały na scenie Anastasija Kosiuk, Angelina Sokołowska, Wiktoria Rebryk, Katarzyna Piluta, Illa Parchomczuk i inni. Sentymentalne motywy w piosence „Ta ostatnia niedziela” przedstawiła Anna Jaciuk, a „Dumkę na dwa serca” zaśpiewała Diana Kosimowska.

Wszyscy uczniowie szkół ogólnokształcących ze Sławuty i okolic, uczęszczające na zajęcia  polskiego, otrzymali z rąk prezes Sławuckiego ZPU Marii Kowalczuk świadectwa i dyplomy ukończenia roku szkolnego.

Podczas Święta nie zapomniano także o obchodzonym dwoma dniami wcześniej Dniu Mamy. Anna Czajka i Myrosław Sajpel zaśpiewali piosenkę „Mamo”.

Do zobaczenie jesienią! – żegnali się uczniowie i poloniści. Po kilku miesiącach zabaw, wyjazdów nad morze i w góry, oni powrócą do przytulnych klas, by ponownie zagłębić się w świat języka i historii Polski – języka, który dla wielu z nich jest językiem ojczystym babci i dziadka.

Maria Kowalczuk, 29.05.15 r.


{morfeo 857}

{youtube}{/youtube}