Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Rzeszowie otwarto wystawę o Józefie Piłsudskim i Symonie Petlurze

W Rzeszowie otwarto wystawę o Józefie Piłsudskim i Symonie Petlurze

W Rzeszowie otwarto wystawę plenerową „Józef Piłsudski i Symon Petlura twórcy sojuszu polsko-ukraińskiego 1920 roku ”.

Nowa wystawa przygotowana przez rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej jest zatytułowana: „Józef Piłsudski i Symon Petlura twórcy … ”. Ekspozycja jeksponowana jest w Ogrodach Bernardyńskich.

Wystawa przedstawia wciąż mało znany aspekt walk o Niepodległość i granice Rzeczpospolitej przez pryzmat życia dwóch mężów stanu: Józefa Piłsudskiego i Symona Petlurę. Zawarty przez tych dwóch polityków i wojskowych sojusz polsko-ukraiński z 1920 roku, pozwolił zakończyć krwawy konflikt polsko-ukraiński, toczony od 1918 r. i umożliwił wspólną walkę z Rosją bolszewicką.

Autorem wystawy jest dr hab. Stanisław Stępień – znawca stosunków polsko-ukraińskich i biograf Petlury, redaktorem dr Jacek Magdoń – pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, za opracowanie graficzne odpowiadał Karol Czechowicz z OBEN w Rzeszowie.

Prace nad wystawą, opartą na materiałach źródłowych znajdujących się m.in. w Polsce, Ukrainie i Francji,  trwały ponad rok. Celem wystawy, która będzie dostępna zarówno w Polsce i na Ukrainie, jest kontynuacja procesu przywracania pamięci historycznej, zniszczonej przez system komunistyczny.

Słowo Polskie za: IPN, oddział w Rzeszowie, fot. J. Izdebski, M. Rędziniak, 29 grudnia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code