Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » W Równem wmurowano cegiełkę, upamiętniającą 505. rocznicę bitwy pod Orszą

W Równem wmurowano cegiełkę, upamiętniającą 505. rocznicę bitwy pod Orszą

8 września w miejscu, gdzie znajdowała się jedna z bram wjazdowych do miasta Równe, pojawił się tablica upamiętniająca  zwycięstwo połączonych polsko-litewskich sił pod wodzą Konstantego Ostrogskiego z moskiewskim wojskiem.

W taki sposób lokalne władze postanowiły upamiętnić 505 rocznicę bitwy pod Orszą, która przez polskich historyków jest uważana za jedno z największych zwycięstw polskiego oręża.

W miejscu gdzie wcześniej stała brama a dzisiaj – tabliczka z napisem „08.09.1514. Zwycięstwo księcia K. Ostrogskiego w bitwie pod Orszą”, prawdopodobnie ks. Konstanty Ostrogski wjeżdżał do Równego.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych oraz konsul Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Łucku Piotr Matusiak.

W ramach obchodów rocznicy w Regionalnym Muzeum Historii Lokalnej w Równem odbyła się dyskusja w formacie „okrągłego stołu” na temat bitwy pod Orszą i ówczesnych okoliczności historycznych.

Sergij Porowczuk, 11 września 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code