Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W rówieńskim gimnazjum rozmawiano o generale Marku Bezruczce

W rówieńskim gimnazjum rozmawiano o generale Marku Bezruczce

W połowie marca w Równem naukowiec i historyk Sergij Porowczuk zaprezentował rówieńskiej młodzieży życiorys znanego ukraińskiego generała z czasów Ukraińskiej Republiki Ludowej, obrońcy Zamościa przed bolszewikami, Marka Bezruczki.

Spotkanie poświęcone 100. rocznicy powstania niepodległej Ukrainy, którą w trudnym czasie walki z bolszewikami wsparła II RP, zainicjowała polonistka Katarzyna Maluta. Szczególne miejsce w lekcji Porowczuka zajęło omówienie podpisanej 21 kwietnia 1920 umowy o współpracy militarnej między Polską a Ukrainą (w ramach porozumienia między Naczelnym Atamanem URL Symonem Petlurą i Naczelnikiem państwa polskiego Józefem Piłsudzkim).

Podczas godzinnej lekcji młodzież z placówki, gdzie w stopniu zaawansowanym uczony jest język angielski oraz polski, zapoznała się z nowymi publikacjami na temat stosunków polsko-ukraińskich w okresie 1920 r. i późniejszym, wydanych przy wsparciu Ambasady RP w Kijowie.

Słowo Polskie, 17.03.17 r.