Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W ramach inicjatywy „Wspólnie na 100” odbyła się polsko-ukraińska akcja „Życzenia dla sąsiada”

W ramach inicjatywy „Wspólnie na 100” odbyła się polsko-ukraińska akcja „Życzenia dla sąsiada”

„Życzenia dla sąsiada” to akcja uliczna. Powodem jej zorganizowania jest przypadające w tym roku 100-lecie niepodległości Polski i 100-lecie państwowości Ukrainy.

W przeciągu dwóch dni w dwóch miastach polsko-ukraińskiego pogranicza – Przemyśla i Lwowa ich mieszkańcy mieli okazję do wzajemnego składania sobie życzeń z tej okazji. Sąsiedzi i sąsiadki sąsiadom, lwowianie przemyślanom i przemyślankom, przemyślanie lwowianom, Polacy Ukraińcom, Ukraińcy i Ukrainki Polakom…

W tym roku w Przemyślu zawiązała się inicjatywa „Wspólnie na 100” – Zgodna inicjatywa Przemyślan na 100-lecie Niepodległości Polski. Tworzą ją mieszkańcy miasta gotowi, aby o historii swojego miejsca mówić wielowymiarowo, włączając do narracji opowieści o mieszkających tu mniejszościach – Ukraińcach, Żydach, Romach, Niemcach…

W planach społecznych obchodów jest wiele drobnych inicjatyw. Szukano pomysłu, który połączyłby społeczności dwóch miast leżących blisko siebie wokół polskiej i ukraińskiej rocznicy. A jednocześnie czegoś co przypominałoby nam, że 1918 rok jest ważny dla obu narodów. Stąd pomysł na wzajemne składanie sobie życzeń.

Podobna akcja odbyła się we 17 czerwca we Lwowie na placu im. Jacka Kuronia.

Sergij Porowczuk, 13.07.18 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code