Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W poszukiwaniach prawdziwej historii

W poszukiwaniach prawdziwej historii

Dnia 27 października b.r. w Malinie miała miejsce prezentacja dwóch książek o historii polskiej rodziny Górskich oraz historii polskiej wioski Bastowa Rudnia.

Spotkanie zaczęło się od mszy w kościele p.w. św. Anny odprawionej przez proboszcza parafii ks. Krzysztofa Dulębę. Tuż po Liturgii do słowa zaproszono pana Wiktora Galickiego autora książki „Bastowa Rudnia”. Pan Wiktor w streszczeniu zaprezentował główne tematy poruszane w jego pracy oraz krótko powiedział o historii swej rodziny.

Wieś Bastow Rudnia obecnie należy do rejonu emilczyńskiego i jest typową wioską o korzeniach polskich, jakich setki spotykamy na naszych terenach. Tragiczny los jej mieszkańców wsi odzwierciadla losy milionów mieszkańców imperium rosyjskiego i sowieckiego: prześladowania, głód, wywózki, represji – wszystkiego doświadczyła rodzina Górskich. W 1936 roku rodzice pana Wiktora zostali deportowani do Kazachstanu gdzie mieszkali aż do 1956 roku. Na Kazachstanie we wsi Jasna Polana urodzi się ich syn Wiktor. W swojej książce Wiktor Galicki sięga nie tylko swoich korzeni lecz szuka prawdziwej historii swych porządków, rodzimej wioski i swej Ojczyzny.

Bardzo interesującą książkę o pochodzeniu i losach przedstawicieli rodu Górskich (Gorskich) zaprezentowała na spotkaniu pani Raisa Nedaszkowska. W ciągu 10 lat pani Raisa badała dokumenty archiwalne, wspomnienia mieszkańców wsi Swyrydiwka, którą założyli jej przodkowie. Materiały książki sięgają wydarzeń XVI wieku, kiedy Górscy osiedliły się na ziemiach obecnej Chmielnicczyzny do czasów współczesnych.

Prezentacja książek inicjowana została przez panią Katarzynę Rudenką prezeskę Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia Polaków im. Henryka Sienkiewicza i odbywała się z aktywnym udziałem członków Stowarzyszenia.

Dom Polski w Żytomierzu, 1 listopada 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code