Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Połtawie ogłoszono konkurs na projekt pomnika Petlury

W Połtawie ogłoszono konkurs na projekt pomnika Petlury

Plac w Połtawie, gdzie prawdodopobnie ma pojawić się pomnik Petlury. Fot. http://topnews.pl.ua http://topnews.pl.ua

Połtawska Państwowa Rada Obwodowa ogłosiła konkurs na najlepszy projekt pomnika dla Symona Petlury, który ma powstać w Połtawie.

W 2021 roku przypada 100. rocznica ukraińskiej rewolucji 1917–1921 – jednego z najważniejszych i najtrudniejszych okresów w historii narodu ukraińskiego XX wieku. Okres ten był kulminacją walki narodowowyzwoleńczej i odrodzenia narodu ukraińskiego. To właśnie podczas wydarzeń rewolucji ukraińskiej 1917–1921 rozpoczęto tworzenie armii ukraińskiej. Szymon Petlura został lojalnym i zdeterminowanym dowódcą ruchu powstańczego i wyzwoleńczego. Wybitna postać Simona Petlury zasługuje na uszanowaniem w taki sposób w jego rodzinnym mieście.

Ogólnoukraiński konkurs odbędzie się w jednej turze bez żadnych opłat rejestracyjnych i bez ograniczenia liczby uczestników.

Projekty można zgłaszać do 25 kwietnia. Potem odbędą się dyskusje publiczne, a jury ogłosi zwycięzcę do 10 czerwca 2021 roku.

Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody w wysokości:

I premia – 40 000 hrywien;
II premia – 20 000 hrywien;
III premia – 10 000 hrywien.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Połtawskiej Państwowej Rady Obwodowej https://www.adm-pl.gov.ua/news/poltavska-oda-ogolosila-pro-pochatok-vseukrayinskogo-vidkritogo-arhitekturnogo-konkursu-na-spor.

Walentyna Jusupowa, 7 lutego 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code