Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » W polskim Sejmie powstał „ukraiński klub”. Czas na „polski” w Radzie?

W polskim Sejmie powstał „ukraiński klub”. Czas na „polski” w Radzie?

Źródło - www.tvn24.plW Sejmie RP powstała “ukraińska” grupa parlamentarna. W jej skład weszło 12 parlamentarzystów, 11 osób z Sejmu i jeden senator. O tym opowiedział inicjator stworzenia takiej grupy, rady Sejmu ukraińskiego pochodzenia Miron Sycz.

– W znacznym stopniu do tej grupy należą ludzie, mający korzenie ukraińskie bądź będący związane z ukraińskim społeczeństwem, kulturą i tradycjami – powiedział Sycz.

Wg statutu grupy jej celem jest praca na dobro rozwoju społeczno-gospodarczego, kulturowego i oświatowego Ukraińców w Polsce, wsparcie ukraińskiej oświaty w tym kraju, współpraca z ukraińskimi organizacjami pozarządowymi oraz pomaganie inicjatywom, związanym z reformami na Ukrainie. Kolejnym celem jest współpraca z parlamentarzystami z Rady Najwyższej Ukrainy oraz lokalnymi władzami.

Wśród ukraińskich parlamentarzystów w Radzie Najwyższej też jest spora grupa Polaków z pochodzenia. Niestety na razie nikt z nich nie działa aktywnie i otwarcie na rzecz wsparcia mniejszości polskiej w tym kraju.

Sergiusz Tolstichin, 09.10.15 r.