Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Polsce upamiętniono 98. rocznicę wybuchu powstania wielkopolan

W Polsce upamiętniono 98. rocznicę wybuchu powstania wielkopolan

W rolę Ignacego Jana Paderewskiego wcielił się Edward Dudziński. Źródło: http://www.gloswielkopolski.pl– Odradzająca się w 1918 roku Rzeczpospolita nie mogłaby przetrwać bez Wielkopolski – podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 97. rocznicy powstania wielkopolskiego.

W centralnych uroczystościach przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu uczestniczyli przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, władz regionalnych, poczty sztandarowe i mieszkańcy miasta.

Obchody 98. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego rozpoczęła w poniedziałek inscenizacja przyjazdu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. 27 grudnia 1918 roku, dzień po przyjeździe Paderewskiego, rozpoczęły się walki zwycięskiego powstania.

Inscenizacja przyjazdu męża stanu i muzyka zgromadziła na poznańskim dworcu kolejowym tłumy poznaniaków. Oczekujący na wjazd na dworzec zabytkowego składu wznosili okrzyki: Niech żyje Ignacy Jan Paderewski!, Niech żyje wolna Wielkopolska!, Niech żyje wolny Poznań!

Po przywitaniu Paderewskiego, zebrani zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Mistrz przemówił do tłumu, wzywając do walk o niepodległą Wielkopolskę i Polskę.
Przyjazd Paderewskiego, w którego wcielił się, tak jak w poprzednich latach, Edmund Dudziński, zakończył koncert pieśni patriotycznych i kolęd w wykonaniu Poznańskiego Chóru Nauczycielskiego im. Ignacego Paderewskiego, organizatora inscenizacji. Szef chóru Ryszard Łuczak podziękował poznaniakom za tłumne przybycie. Przypomniał, że inscenizacja przyjazdu Paderewskiego została zorganizowana już po raz 28.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zwieńczonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski.

98. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego uczcił także polski Sejm. W przyjętej uchwale podkreślono, że powstanie „było wyjątkowym wydarzeniem na tle polskich zrywów narodowych, a jego sukces przyniósł wolność Wielkopolanom oraz przyczynił się do utrwalenia niepodległości RP”.

Słowo Polskie, dzieje.pl, 27.12.16 r.