Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W podziękowaniu za kanonizację

W podziękowaniu za kanonizację

W dniu 11 maja tego roku w nieukończonym Domu Kultury Polskiej w Barze odbyła się kolejna (po listopadowych zaduszkach poetyckich) uroczystość, tym razem poświęcona postaci Świętego Jana Pawła II.

Zarówno we Mszy świętej dziękczynnej za kanonizację papieży Jana XXIII i Jana Pawła II, która odbyła się w Kościele pod wezwaniem Św. Anny w Barze, jak i w uroczystości, wzięli udział zaproszeni goście: Konsul Generalny RP w Winnicy, pan Krzysztof Świderek oraz ksiądz rektor Jan Ślepowroński. Ponadto publiczność tworzyli członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Polaków w Barze.

Część artystyczna przygotowana została w oparciu o poezję księdza a następnie biskupa i kardynała Karola Wojtyły, anegdoty z życia tego wielkiego człowieka oraz fragmenty kazań wygłaszanych w czasie kolejnych pielgrzymek papieża Jana Pawła II.

Wzruszającą uroczystość uświetniły występy chórów  „Cantica anima” i „Młode liście” pod kierownictwem artystycznym pani Ludmiły Chałabudy. Zwróciło uwagę piękne wykonanie ulubionej pieśni Jana Pawła II „Barka”, którą chór zaśpiewał wraz z publicznością.

Na zakończenie nadarzyła się okazja wysłuchać wspomnień ludzi, którzy osobiście spotkali się z Papieżem – Polakiem. Głos zabrała nauczycielka języka polskiego pani Ilona Perun, która jako studentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i stypendystka Fundacji im. Jana Pawła II przeżyła niezapomniane chwile bezpośredniego kontaktu z Ojcem Świętym.

Swoimi wspomnieniami podzielili się również: pani Łarysa Zalewska oraz ksiądz rektor Jan Ślepowroński. Dla tego ostatniego  spotkania z „naszym” Papieżem to kolejne kroki na drodze do kapłaństwa.

Na zakończenie Konsul Generalny ,pan Krzysztof  Świderek, podkreślił wyjątkową atmosferę spotkania, w czasie którego dominujące było poczucie, że święty Jan Paweł II jest obecny wśród nas. Stąd też spontanicznie podjęta decyzja o nadaniu Domowi Kultury Polskiej w Barze imienia Jana Pawła II oraz zapewnienie pana konsula o ufundowaniu popiersia patrona.

Małgorzata  Michalska

 

Zdjęcia z imprezy

{morfeo 574}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code