Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W podolskim Tywrowie zostało ustanowione sanktuarium maryjne

W podolskim Tywrowie zostało ustanowione sanktuarium maryjne

5 września 2020 roku w miejscowości Tywrów, położonej w obwodzie winnickim odbyła się uroczystość ustanowienia diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Tywrowskiej oraz obchody II Ogólnoukraińskiego Dnia Pamięci Męczenników za Wiarę.

W uroczystości wzięło udział ponad 50 księży i sióstr zakonnych, biskupi Leon Dubrawski, Stanisław Szyrokoradiuk, Bronisław Biernacki i Radosław Zmitrowicz, a także grono honorowych gości – m.in. Ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki, Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński, burmistrz Tywrowa Sergij Kycyszyn oraz przewodniczący Tywrowskiej Rejonowej Państwowej Administracji Witalij Urdzik.

Uroczystość na placu przed Sanktuarium rozpoczęła się od wprowadzenia cudownego obrazu Matki Bożej Tywrowskiej. Dekret o ustanowieniu nowego sanktuarium został wręczony na ręce miejscowych braci Oblatów przez biskupa ordynariusza diecezji kamieniecko-podolskiej Leona Dubrawskiego. Przejmujące kazanie wygłosił biskup ordynariusz diecezji kijowsko-zaporoskiej Stanisław Szyrokoradiuk. Wspomniał o latach represji wobec kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie w czasach komunizmu, o bohaterstwie księży, którzy rezygnowali z możliwości ucieczki w czasach czerwonego terroru do Polski i szli razem ze swoimi wiernymi do sowieckich łagrów, gdzie na nich czekały choroby, nieludzkie traktowanie i bardzo często – śmierć.

Po Liturgii biskup Leon Dubrawski powierzył Matce Boże parafię w Tywrowie, zebranych na uroczystości i zachęcił by przez następne 5 sobót przyjeżdżać w celu modlitwy i otrzymania zupełnego odpustu do miejscowego Sanktuarium. „Patrzcie w oczy Matki Bożej, jak ten żołnierz patrzył w oczy ks. Wojciecha Darzyckiego w GUŁAGU. Zobaczycie w nich coś nadzwyczajnego. Módlcie się na Różańcu. Bóg potrzebuje świętych. Święci mogą zmienić świat!” – zachęcał zebranych na placu.

„Tacy księża i biskupi, jak Leon Dubrawski, Bronisław Biernacki, niestety dzisiaj chory Marian Jaworski przeżyli i odbudowywali Kosciół na Ukrainie. Cieszę się, że Polacy, w tym polscy przedsiębiorcy przyczynili się do odbudowy tego kościoła. Jesteśmy wdzięczni mieszkańcom Tywrowa za to, że byliście z nami. Odbudowa nowoczesnej Ukrainy nie jest możliwe bez Wiary. Poprzednie lata (red. ZSRS) były temu świadkiem”.

Po Eucharystii jej uczestnicy wzięli udział w Drodze Krzyżowej w Memoriale Męczenników, znajdującym się w dolnej kondygnacji Sanktuarium. Modląc się w intencji Męczenników za Wiarę słuchali historii niezłomnych księży i zwykłych parafian, którzy wykazywali się niezwykłym męstwem w latach 20-30 XX wieku i późniejszych czasach broniąc Wiary swoich ojców. Przez co popłacili się uwięzieniem w łagrach, wieloletnimi wygnaniami do Kazachstanu i Kołymy a nawet życiem.

Redakcja, 5 września 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code