Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W podolskiej Machnówce odbył się pierwszy festiwal poświęcony Padurze pt. „Hej, Sokoły!”

W podolskiej Machnówce odbył się pierwszy festiwal poświęcony Padurze pt. „Hej, Sokoły!”

Tomasz Padura przez Polaków i Ukraińców często jest postrzegany przez pryzmat jednej piosenki „Hej, Sokoły”, autorstwo której jest przypisywane właśnie temu autorowi.

Całe bogactwo spuścizny kulturowej, którą pozostawił po sobie Padura, spróbowali przedstawić organizatorzy pierwszego festiwalu, poświęconego Tomaszowi Padurze, który odbył się 21 września w Machnówce w obwodzie winnickim.

Tomasz Padura – poeta i kompozytor, aktywny uczestnik Powstania Listopadowego 1830-1831, najlepszy przyjaciel Wacława Rzewuskiego, urodził się w Ilińcach w 1801 roku. Zmarł w wieku 70 lat w Koziatyniu i pochowany został w Machnówce. W 2016 roku grono miejscowych krajoznawców na czele z Mykołą Kupczykiem odnalazło mogiłę Tomasza Padury na starym cmentarzu rzymskokatolickim w Machnówce. Ta historia stała się początkiem aktywnych upamiętnień Padury na Podolu.

Festiwal w Machnówce został zainicjowany przez winnickie Centrum Medialne “Własno” przy wsparciu Ministerstwa Kultury Ukrainy, Ukraińskiego Funduszu Kulturalnego, władz lokalnych i regionalnych.

Impreza rozpoczęła się od oddania  hołdu Padurze na jego grobem. W uroczystości na cmentarzu wzięli udział przedstawiciele lokalnych i regionalnych władz, prezesi i członkowie polskich organizacji społecznych, goście z Polski oraz licznych miast ukraińskich. Obchody zaszczycił także swoją obecnością wicekonsul KG RP w Winnicy Sebastian Delura.

Podczas festiwalu odbyło się dużo imprez towarzyszących – prezentacja książki o Tomaszu Padurze, autorstwa Mykoły Kupczyka i w tłumaczeniu członków redakcji Słowa Polskiego, koncert w wykonaniu polonijnych zespołów artystycznych oraz znanych ukraińskich zespołów rockowych „Szyrokyj Lan” i „Gulajgorod”, najlicznieszej wykonanie pieśni „Hej, Sokoły” (ponad 500 uczestników), rekonstrukcje historyczne oraz pokaz filmu o życiu i działalności Tomasza Padury. Jedną z głównych ciekawostek koncertu stały się występy muzyków grających na starożytnych instrumentach. W utworach ludowych i rockowych zabrzmią liry, kobza, torban, dudy i inne ukraińskie instrumenty ludowe. Także podczas festiwalu zostało otwarte „Centrum Kultury i Turystyki Tymka Padury”.

Machnówka, która znajduje się tuż przy trasie M21 z Winnicy do Żytomierza, ma duże szanse, by zostać stolicą pamięci o Tomaszu Padurze i  przy współpracy strony polskiej i ukraińskiej budować relacje na wspólnym dziedzictwie kulturowym.

Festiwal „Hej, Sokoły”, który w sobotę zakończył się późnym wieczorem, prawdopodobnie stanie się regularną imprezą o charakterze międzynarodowym, a nieco zapomniana postać Tomasza Padury może posłużyć promocji regionu podolskiego oraz wsi Machnówka, która wkrótce zakończy proces decentralizacji i zostanie zjednoczoną hromadą.

Redakcja, 22 września 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *