Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Parlamencie Europejskim zorganizowano konferencję poświęcona Józefowi Piłsudskiemu

W Parlamencie Europejskim zorganizowano konferencję poświęcona Józefowi Piłsudskiemu

Konferencję „Polska, Europa i świat w myśli i czynie Józefa Piłsudskiego” zorganizowali europosłowie Kosma Złotowski i Anna Fotyga, z okazji zbliżającej się 150-rocznicy urodzin marszałka.

Historyk prof. Janusz Odziemkowski powiedział na konferencji, że Piłsudski uważał pod koniec zaborów, że jeśli na szalę w przyszłej wielkiej wojnie nie zostanie rzucona szabla polskiego żołnierza, nikt nie da Polsce niepodległości. „Był przekonany, że potrzebny jest czyn zbrojny, że Polacy sami muszą pokazać, że chcą niepodległości, a nie czekają na rozstrzygnięcia dyplomatów” – wyjaśnił. Jego zdaniem warto pamiętać, że Piłsudski był wojskowym samoukiem. „Mówił biegle czterema językami, uczył się na literaturze wojskowej” – powiedział, przypominając, że w 1920 r. przeprowadził śmiałą operację wojskową, która przyniosła Polsce zwycięstwo.

Historyk prof. Marek Kornat podkreślił, że marszałek był przekonany, że Polska nie będzie w stanie uniknąć w przyszłości sojuszu Berlin-Moskwa, co potwierdził rok 1939. Wskazał też, że Piłsudski nie był idealistą i nie wierzył, że stosunki między narodami będą układać się pokojowo i że historia prowadzi świat do pokoju.

Dodał, że architekt zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej nie wierzył też w skuteczność kontraktów multilateralnych, preferując umowy dwustronne. Kornat zaznaczył też, ze Piłsudski uważał, iż trzeba liczyć przede wszystkim na własne siły, natomiast gwarancje traktatowe są tylko obietnicami. Jak dodał, Piłsudski uważał też, że ogromne znaczenie w życiu odgrywają imponderabilia. „Czyli wartości, które nie mają swojej ceny, jak niepodległość i niezawisłość. To przekonanie wiązało się z pojęciem honoru narodu, o którym mówił Józef Beck” – wskazał Kornat.

„Od śmierci Piłsudskiego upłynęło ponad 80 lat; wiele z tych poglądów, chociaż należy do epoki, o której możemy myśleć w kategoriach historycznych, jest ciągle aktualnych i nieprzemijających w wielu punktach” – podsumował.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 29.11.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code