Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Opolu pojawił się honorowy konsulat Ukrainy

W Opolu pojawił się honorowy konsulat Ukrainy

Honorowym Konsulem Ukrainy w Opolu została Irena Pordzik. Uroczystemu otwarciu konsulatu towarzyszyło poświęcenie przez biskupa ordynariusza eparchii wrocławsko-gdańskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Siedziba konsulatu znajduje się przy ul. Krakowskiej 39. Będzie on czynny w poniedziałki i czwartki w godz. 14-18.

Otwarcie placówki poprzedziły trzy lata starań i setki przeprowadzonych rozmów między władzami miasta i przedstawicielami Ukrainy. Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Oleg Mandiuk już od dłuższego czasu postulował utworzenie takiego konsulatu w Opolu.

– Takie miejsca działają już w 10 wojewódzkich miastach w Polsce i bardzo zależało nam na tym, aby powstało ono również w Opolu – mówił Konsul Generalny.

W Opolu studiuje tysiąc Ukraińców, a 10 tys. ma pozwolenie na pracę. Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia twierdzi, że w regionie może być ich nawet 100 tys. – To wielka masa ludzi, którzy powinni mieć tutaj swoje przedstawicielstwo. Z Opolem wiele nas łączy, mamy miasta partnerskie, ludzie z dzisiejszej Ukrainy kształtowali miasto i jego okolice po zakończeniu II Wojny Światowej, nawet barwy mamy takie same – podkreślał Deszczycia.

Słowo Polskie na podstawie informacji http://opole.wyborcza.pl, 17.09.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code