Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » W Odessie powstaje żydowski batalion ochotniczy „Matilan”, który pojedzie na wschód Ukrainy

W Odessie powstaje żydowski batalion ochotniczy „Matilan”, który pojedzie na wschód Ukrainy

Źródło - lohatron.ruPierwszym, kto poinformował o uzyskaniu pozwolenia od oficjalnych władz na utworzenie ochotniczego oddziału wojskowego, składającego się z etnicznych Żydów, czujących się patriotami Ukrainy, był mieszkaniec Odessy Maksym Nejman.

– Mam 25 lat. Służyłem w CAHALe (izraelskim wojsku), dosłużyłem się do stopnia samara (starszego sierżanta). Razem z innymi zapaleńcami żydowskiego pochodzenia zdecydowaliśmy, że utworzymy własny batalion ochotników i pojedziemy na wschód. Naszą inicjatywę podtrzymało prawie 250 osób. 70 z nich już na dniach wyjeżdża do obozu treningowego, gdzie przez 2-4 tygodnie będą ćwiczyli, jak walczyć z wrogiem na polu boju – opowiada Nejman.

Każdy z ochotników musi spełnić szereg warunków – być po służbie wojskowej w Armii Obrony Izraela albo ukraińskich Siłach Zbrojnych (wielu ukraińskich Żydów ma podwójne obywatelstwo i byli zobowiązani do służby w izraelskim wojsku), czuć się patriotem Ukrainy oraz przejść przez komisję lekarską.

Oddziały „Matilan” w Izraelu pełnią funkcję specjalnych jednostek wojskowych ochrony pogranicza.

Redakcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code