Jesteś tutaj: Home » inne » W Odessie odbyły się zawody jeździeckie na wózkach

W Odessie odbyły się zawody jeździeckie na wózkach

7 lutego w Odessie na Przymorskim bulwarze odbyły się zawody jeździeckie na wózkach inwalidzkich w ramach projektu „Ukraina dla każdego”.

Uczestnicy zawodów walczyli o nagrody o łącznej wartości 600 USD. Głównym celem imprezy było zwrócenie uwagi do problemów poruszania się w miejscach publicznych osób z ograniczonymi możliwościami w Odessie i ogółem na Ukrainie.

– Wskutek działań wojennych na wschodzie coraz więcej Ukraińców zostają przykuci do wózków inwalidzkich. Wracając z frontu stykają się z problemami trudnego dostępu do komunikacji miejskiej, dostania się do instytucji publicznych i innymi komplikacjami – opowiedział główny organizator Dmytro Wyczyk.

Zawody jeździeckie na wózkach przeprowadzono na Ukrainie po raz pierwszy. W Polsce są one regularnie organizowane w większych miastach.

Przeważnie na nas zwracają uwagę tylko 3 grudnia (Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych). W inne dni roku, po prostu nie istniejemy dla społeczności i władz. Dzisiaj wreszcie pojawiliśmy się na ulicy w inny dzień. Bardzo się z tego powodu cieszymy – opowiedziała jedna z uczestniczek zawodów Olena Kowalowa.

– Jesteśmy pozbawienia możliwości chodzenia, ale nie prawa wyboru – mamy prawo odwiedzać apteki, sklepy, kafejki, ale nawet Odeski Szpital Obwodowy nie może zaoferować nam normalny wjazd – zgodnie mówili sportowcy na wózkach.

Słowo Polskie, 07.02.16 r.