Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » W Odessie chcą odebrać ziemię przy katedrze katolickiej

W Odessie chcą odebrać ziemię przy katedrze katolickiej

Zdjęcie pobrane z http://www.nr2.ru

Blisko 300 parafian odeskiego kościoła katedralnego Zaśnięcia Przenajświętszej Matki Boskiej kościoła rzymskokatolickiego przeprowadzili dzisiaj akcję sprzeciwu przeciwko próbom zagarnięcia ziemi, przylegającej do świątyni przez komercyjne struktury i bezczynności miejskiej władzy.

Wierzące trzymali w rękach plakaty z hasłami: « Katolicy Odessy nie obywatelami drugiego gatunki », « Założyciele Odessy Richelieu, Lanżeron, Deribas też byli katolikami », « Prokuratorzy Molicki i Furtat, nie pozwalajcie deptać prawo!» i inne.

Ze słowach parafianki świątyni Walentyny Romanowskiej, « wierzący są oburzeni próbami struktury komercyjnej zdobycia terytorium, przylegającego do katedry przy ulicy Jekateryninskiej, 33, i bezczynnością władzy ».

Biskup rzymsko-katolickiego kościoła Bronisław Biernacki powiedział dziennikarzom, że « wierni i duchowni Odessy ponad 20 lat razem z parafianami bezskuteczne zwracają się do burmistrza Odessy z prośbami o usankcjonowanie terytorium przy świątyni od bramy – do ścian kościoła».

Biernacki także przypomniał, że sąsiedni ze świątynią budynek, w którym jeszcze połowę wieku temu mieszkał katolicki duchowny a dzieci mieszkańców Odessy uczyli się Katechizmu, bezprawnie był zabrany i w tym pomieszczeniu znajduje się firma handlowa.

Zdjęcie pobrane z http://www.nr2.ru«Mało tego, że władze ten budynek sprzedali, – zaznaczył biskup, – teraz jego gospodarz chce zabrać nam terytorium przy kościele. Zdejmuje kościelna brama, ścina zamki. Jeżeli to potrwa nadal, nie będziemy mogli przeprowadzać procesje naokoło świątyni … », – powiedział biskup Biernacki.

Uczestnicy akcji ogłosili manifest, w którym, w szczególności, mówi się że w ciągu « ostatnich kilku miesięcy w rozmieszczonym obok soboru budynku sklepu przeprowadzane są prace remontowe a także przekopane podwórze na zewnątrz budynku, robione są dojazdy do niego i blokowane dojazdy do kościoła. To wskazuje na próby właścicieli zdobycia ziemi bezprawną drogą».

Wierzące oświadczyli, że organy władz lokalnych i prokuratury, gdzie zwracali się przedstawiciele parafii, « są bezczynni faktycznie pokrywając działania bandytów w śródmieściu. Swoim wyjściem na dwór pragniemy pokazać ten problem, który przedstawiciele odeskiego samorządu próbują ukryć przed społeczną uwagą».

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code