Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W obwodzie żytomierskim, wystawiono na sprzedaż były pałac szlachty polskiej

W obwodzie żytomierskim, wystawiono na sprzedaż były pałac szlachty polskiej

18 sierpnia w serwisie OLX.ua pojawiła się informacja, że we wsi Rogaczów (rejon różyński, ok. 120 km od Żytomierza) jest sprzedawany stary pałac szlachty polskiej. Wartość obiektu wynosi 250 tys. USD.

– Dawny pałac w stylu klasycznym, perła architektury, były pałac Karnickich. Położony w cichym miejscu, odległości 1 km od wsi, 5 ha starego parku, centralna aleja prowadzi do jeziora. Doprowadzono prąd, odwiert, zrobiono dach. Sam budynek zachował się w dobrym stanie, potrzebne są tylko roboty restauracyjne – napisano w ogłoszeniu.

Na podstawie informacji podanej na stronie internetowej „Pałace i siedziby Ukrainy” czytamy, że Karnicki był właścicielami Rogaczowa od XIX wieku. Na okolicach wsi w 1908 r. powstał pałac Wieńczysława Karnickiego. Eksperci są zdania, że to jedna z najpiękniejszych rezydencji sprzed przewrotu bolszewickiego na Ukrainie. W Rogaczach hodowano koni arabskich – stajnia Karnickiego była trzecią za swymi rozmiarami na ziemiach południowo-wschodniej Rzeczypospolitej. Do naszych dni stajnie niestety nie zachowały się.

W czaszach ZSRS w pałacu mieściła się szkoła i z pierwotnych wnętrz prawie nic nie zostało.

Niema informacji kto na dzień dzisiejszy jest właścicielem tego budynku. Jak mówi Mikołaja Nesterenko, przewodniczący Rady Wsi Rogaczów, on nie wie, czy budynek był sprzedany, czy jest w wynajmie.

Żytomierski krajoznawca Georgij Mokrycki twierdzi, że: „Pałac Karnickich ma wartość architektoniczną, jednak nie wiadomo z jakiego powodu on nie jest wpisany do rejestru zabytków o znaczeniu lokalnym”.

Walentyna Jusupowa. Zdjęcia: www.olx.ua, 28.08.16 r.