Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W obwodzie winnickim władze po raz drugi formalnie przekazały kościół na własność parafianom

W obwodzie winnickim władze po raz drugi formalnie przekazały kościół na własność parafianom

Źródło - wikipediaNie zważając na fakt, że w obwodzie winnickim prawie wszystkie stare kościoły, bezprawnie odebrane wiernym w czasach komunizmu, są od ponad 20 lat użytkowane przez wiernych, niewielka część tych świątyń wciąż nie jest własnością parafian. W 2015 roku odbyły się dwa ważne wydarzenia, związane z oddaniem kościołów prawowitym właścicielom – w winnickim kościele Matki Bożej Anielskiej (Kapucynów) oraz w barskim kościele pw. Św. Anny.

Pierwsze wydarzenie miało miejsce podczas tegorocznych Świąt Wielkanocnych. Wtedy w obecności rzeszy wiernych przedstawiciele władz miasta i obwodu wręczyły o. Kapucynom długo oczekiwany dokument, jako zadośćuczynienie za lata profanacji wiary chrześcijańskiej.

W połowie czerwca przewodniczący Administracji Obwodowej Walerij Korowij podpisał rozporządzenie, nakazujące przekazanie parafianom także kościoła pw. Św. Anny w Barze (obw. winnicki, 60 kilometrów od stolicy obwodu). W dokumencie jest zaznaczono, że „zabytek architektury o znaczeniu lokalnym – zespół budynków kultu Św. Mikołaja (Św. Anny) przekazać organizacji religijnej”.

Kościół Św. Anny jest jednym z najpiękniejszych kościołów na Podolu. Znajdując się w pobliżu ruin starej fortecy i rzeki Row, on z daleka przyciąga wzrok i dominuje nad innymi zabudowaniami miasta.

Ciekawostką jest także to, że kilka metrów od kościoła Św. Anny mieści się cerkiew prawosławna. Takie sąsiedztwo jest rzadkością na Ukrainie, ale świadczy o dobrych stosunkach pomiędzy chrześcijanami obrządku wschodniego i zachodniego w mieście, związanym z Boną Sforzą, Konfederatami Barskimi i Powstaniem Styczniowym.

Słowo Polskie, 20.07.15 r.