Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Nowy Rok z Panem Bogiem w Jabłonicy

W Nowy Rok z Panem Bogiem w Jabłonicy

Fot. rkc.org.ua

Wyjazd oazy z Berdyczowa odbył się w dniach 29 grudnia do 4 stycznia. Udział w nim wzięło 30 osób: dwóch karmelitów bosych, czworo opiekunów, 10 dziewcząt i 14 chłopców. Odpoczynek i rozrywka łączyły się z modlitwą i liturgią. W kazaniach rozważali tematy ważne w życiu: wybór drogi życiowej, wierność obietnicom, pełnienie obowiązków chrześcijanina, umiejętność rozpoznawania, kiedy retoryka w komunikacji pomaga w wyrażaniu prawdy, a kiedy ją zastępuje.

O północy z 31 grudnia na 1 stycznia, po kilkugodzinnym balu sylwestrowym, młodzi ludzie weszli do kościoła św. Zygmunta Gorazdowskiego, aby oddać cześć Panu w Najświętszym Sakramencie, adorowanym przez członków wspólnoty Błogosławieństwa ze Lwowa. W kościele znajdującym się na terenie ośrodka Caritas w Jabłunicy młodzież z Berdyczowa Mszą świętą rozpoczęła Nowy Rok.

Młodzi ludzie przygotowali karteczki ze ślubami złożonymi Jezusowi na nowy rok. Zostały złożone przed rozpoczęciem liturgii w ręce małego dziecka, które wraz z rodzicami reprezentowało Świętą Rodzinę.

Choć zima była prawie niewidoczna w okolicy, mieli oni okazję skorzystać z piękna karpackiej przyrody. Powędrowali m.in. doliną do Żenieckiego Guku, w Jasinie spacerowali wzgórzami, skąd widoczne były trzy karpackie grzbiety: Czarnogóra, Świdowiec i Gorgany, zwiedzili również Skały Dowbusza. W Bukowelu bawili się na lodowisku. Radosna wspólnota nie zapomniała o modlitwie pełnej wdzięczności za obrońców naszego państwa. Dwa wieczory spędziliśmy oglądając filmy, które pomogły nam zastanowić się nad życiem: komedia romantyczna „Uciekająca panna młoda” uświadomiła nam potrzebę poznania siebie przed złożeniem przysięgi małżeńskiej oraz pełen symboli film „Ostatnia nadzieja” (w oryginale „Black” – „Ciemność”) pozwoliły zastanowić się nad niepohamowaną ludzką żądzą zdobywania wiedzy i potrzebą na drodze do oświecenia w przewodniku-nauczycielu.

Uczestnicy stanęli przed zadaniem: stworzyć wspólnotę młodych apostołów wśród swoich rówieśników, zgodnie ze słowami, które lubimy śpiewać: „Zabierz mnie tam, gdzie potrzebujesz, gdzie istnieje potrzeba wśród ludzi”.

Tekst: o. Rafał Myszkowski OCD, 13 stycznia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code