Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » W Nowomalinie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Tomaszowi Oskarowi Sosnowskiemu

W Nowomalinie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Tomaszowi Oskarowi Sosnowskiemu

We wsi Nowomalin, położonej w rejonie ostrogskim obwodu rówieńskiego na budynku miejscowej szkoły została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Tomaszowi Oskarowi Sosnowskiemu.

To ważne wydarzenie nie tylko dla mieszkańców wsi, ale także dla wszystkich miłośników twórczości tego światowej sławy rzeźbiarza.

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej odbyło się 1 września 2017 roku, w trakcie tego wydarzenia Nowomalińskiej Szkole Ogólnokształcącej nadano imię Tomasza Oskara Sosnowskiego. Właśnie w tej wsi urodził się rzeźbiarz i dzięki niemu w 1847 roku wybudowano tu szkołę.

W uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej wzięli udział przedstawiciele władz, organizacji kulturalnych i polonijnych oraz Konsulatu Generalnego RP w Łucku, m. in.: przewodniczący Ostrogskiej Rejonowej Administracji Państwowej – Bohdan Turowycz, przewodnicząca Rady Rejonowej – Walentyna Strilecka, konsul w KG RP w Łucku – Krzysztof Sawicki, przewodniczący Związku Artystów Plastyków Rówieńszczyzny – Petro Podolec, przewodniczący Centrum Kulturalno-Edukacyjnego imienia Tomasza Oskara Sosnowskiego – Jarosław Kowalczuk.

Inicjatorem powstania i odsłonięcia tablicy było Centrum Kulturalno-Edukacyjnego imienia Tomasza Oskara Sosnowskiego w Równym. Wiele wysiłku w to również włożyła dyrektor nowomalińskiej szkoły – Nadia Maziarczuk.

Wszyscy uczestnicy podkreślali olbrzymią spuściźnę pozostawioną przez wielkiego rzeźbiarza oraz mówiono o jego życiu na Wołyniu. W planach entuzjastów jest przygotowanie obrazu 3D nieistniejącego już zamku Sosnowskich w Nowomalinie.

Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP w Łucku, 08.09.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code