Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » W Nowogrodzie Wołyńskim archeolodzy znaleźli ok. 200 artefaktów z XVII – XIX wieku

W Nowogrodzie Wołyńskim archeolodzy znaleźli ok. 200 artefaktów z XVII – XIX wieku

Fot. Ukrinform

Podczas wykopalisk na terytorium zamku Zwiahel w Nowogrodzie Wołyńskim w obwodzie żytomierskim archeolodzy znaleźli 196 artefaktów.

„Podczas wykopalisk zebrano łącznie 196 przedmiotów. Wśród nich znajdują się fragmenty wieńców, ścian, garnków, talerzy, pni i uchwytów różnego rodzaju ceramiki z XVII – XIX wieku, fragmenty porcelany i szklane naczynia, kute gwoździe, ostrze noża i spiczastą końcówkę, gilzy, kości małych i dużych zwierząt domowych, kości.

W ramach prac archeolodzy założyli badawczy szurf w północno-zachodniej części zamku, aby znaleźć zabytki dawnej kultury oraz znaleźć konstrukcje obronne, które chroniły zamek z zachodniej strony, w tym kamienną ścianę i rów. Szurf wprowadzono na głębokości 4,10 m.

Badacze przypuszczają, że mur zamku mógł być zniszczony w XVIII – XIX wieku, kiedy właścicieli miasta, w tym Lubomirscy, nadali zezwolenie na demontaż murów obronnych zamku i wykorzystywanie tych kamieni do budowy m.in. kościołów.

Na początku XVI wieku książę Konstantyn Ostrogski rozpoczął budownictwo zwiahelskiego zamku. Podczas wojny pod dowództwem Bohdana Chmielnickiego zamek został zdobyty przez Kozaków, i w czasie walk zniszczono kilka wież i części muru.

Gdy miasto stało się własnością książąt Lubomirskich, budynek został zamieniony na zamek myśliwski, a później rozebrano część murów zamkowych. Pod koniec lat 80. XX wieku zrekonstruowano fragment murów zamku i jedną z wież obronnych.

Walentyna Jusupowa, na podstawie informacji ukraińskich mediów, 12 stycznia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code