Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » W Netiszynie konsekrowano greckokatolicką cerkiew pw. Św. Jana Teologa

W Netiszynie konsekrowano greckokatolicką cerkiew pw. Św. Jana Teologa

Źródło - Sursum Corda4 stycznia w Netiszynie (obw. chmielnicki) odbyła się konsekracja zbudowanej pod nadzorem ks. Pawła Chwedoruka w latach 2012-2014 cerkwi greckokatolickiej pw. Św. Jana Teologa. W uroczystościach wziął także udział proboszcz rzymskokatolickiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ostrogu ks. Witold-Józef Kowaliw.

Nową cerkiew konsekrował metropolita tarnopolsko-zborowski abp Wasylij Semeniuk i egzarcha łucki bp Jozafat Howera. Uroczystej Boskiej Liturgii przewodniczył abp Wasylij, a okolicznościowe kazanie wygłosił egzarcha bp Howera.

Zebrani wierni wraz z biskupami i duchownymi modlili się o rychłe zakończenie wojny w Donbasie i nastanie pokoju w Ukrainie. Wśród zebranych duchownych był greckokatolicki ksiądz z donbaskiej Horlivki (Gorłówki).

Metropolita Semeniuk publicznie podziękował księdzu z Ostroga za to, że jak dobry ojciec przygarnął do swojego kościoła wspólnotę greckokatolicką, która nie posiada jeszcze własnej świątyni. Ks. Witold-Józef przybył na uroczystości do Netiszyna razem z greckokatolickim proboszczem z Ostroga ks. Bohdanem Kowalem.

– Wzruszającym przeżyciem było ubranie fartucha i udział w konsekracji ołtarza nowej świątyni. Udział w tej liturgii uważam za duchowy dar od Sługi Bożego ks. Władysława Bukowińskiego, którego 110. rocznicę urodzin obchodziliśmy tego dnia. Jedną z Mszy św. porannych w Ostrogu odprawiłem w intencji jego rychłej beatyfikacji. Odmawiając modlitwę o beatyfikację tego kapłana prosiłem o dar zdrowia i wikariusza – napisał 5 stycznia na swoim profilu w FB ks. Kowaliw.

Słowo Polskie, 05.01.15 r.