Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Narodowym Muzeum Historii Ukrainy powstanie ekspozycja o kapelanach w strefie ATO

W Narodowym Muzeum Historii Ukrainy powstanie ekspozycja o kapelanach w strefie ATO

W Narodowym Muzeum Historii Ukrainy powstanie ekspozycja o kapelanach wojskowych, którzy pełnią posługę duszpasterską w strefie ATO na wschodzie Ukrainy. Pierwsze eksponaty ekspozycji zostały przekazane już pracownikom muzeum Historii Ukrainy przez o. Tarasa Kociubę (UCG).

– Duchowieństwo greko-katolickie nie ma doświadczenia w tworzeniu ekspozycji muzealnych, jednak kiedy zwierzchnicy cerkwi dowiedzieli się, że Muzeum Historii Ukrainy zwróciło się z taką prośbą, to podjęto decyzję, żeby przekazać eksponaty do placówki – mówił o. Taras.

W ekspozycji pojawi się Obraz Matki Bożej, prywatne rzeczy kapelana, z których on korzystał podczas odprawiania Mszy świętej dla żołnierzy na wschodzie Ukrainy. Duszpasterz przekazał także ukraińską flagę, którą od samego początku wojny woził on ze sobą na Donbasie, pełniąc posługę duszpasterską.

Jak wspominał o. Taras, podczas jednego z wyjazdów do jednostki wojskowej w celu odprawienia Mszy świętej żołnierze w mgnieniu oka z pudełek dla broni zbudowali ołtarz, którzy przykryto flagą Ukrainy.  – Od tego czasu wszystkie inne Msze i nabożeństwa na froncie odbywają się z tą flagą – podkreślił o. Taras.

Pracownik muzeum Tatiana Stricharska powiedziała, że Muzeum idzie w nogę z czasem i chce przekazać gościom prawdziwe relacje o walce ukraińskich żołnierzy z prorosyjskimi terrorystami i rosyjska armią na wschodzie Ukrainy. Dyrekcja placówki także zaproponowała, by założyć jeszcze jedną ekspozycję, poświęconą dziennikarzom wojskowym, którzy wykazały się niezwykłą odwagą podczas działań woskowych na wschodzie Ukrainy.

W wywiadzie dla ukraińskich mediów o. Taras zaznaczył: „Jeżeli chcemy zbudować nową Ukrainę, to nie mamy innego wyjścia, niż zwyciężać. Długo oczekiwany pokój obowiązkowo nastąpi. Bez zwycięstwa wydarzenia wciąż będą rozwijały się według obcego scenariusza”.

Taras Kociuba, jest greko-katolicki, księdzem z Drohobycza. Jako wojskowy kapelan on ponad 300 dni spędził na linii frontu w ATO. 7 maja w Narodowym Muzeum Historii Ukrainy o. Tarasowi wręczono państwowy order „Narodowy bohater Ukrainy”. Był kapelanem w 30. Nowograd-wołyńskiej brygadzie, podczas jednego z ostrzałów został ranny.

Walentyna Jusupowa, zdjęcia: http://www.credo-ua.org, 12.06.16 r.