Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Młynach na Podkarpaciu upamiętniono autora ukraińskiego hymnu

W Młynach na Podkarpaciu upamiętniono autora ukraińskiego hymnu

Mychajło Werbyckyj – autor hymnu „Scze ne wmerła Ukraina” zmarł niedaleko dzisiejszej granicy z Ukrainą we wsi Młyny (gmina Radymno, woj. podkarpackie).

Urodził się przyszły greckokatolicki duszpasterz 4 marca 1815 r. Z okazji 202. rocznicy urodzin kompozytora i dyrygenta Mychajła Werbyckiego przy jego mogile zebrała się liczna delegacja z województwa lwowskiego na czele z przewodniczącym Lwowskiej Administracji Obwodowej Olegiem Syniutką, przedstawiciele władz wojewódzkich Podkarpacia oraz społeczności. Łącznie by oddać hołd Werbyckiemu przybyło ponad tysiąc osób.

Uczestnicy przedsięwzięcia złożyli kwiaty na mogile o. Mychajła Werbyckiego, wzięli udział w Liturgii w pobliskiej cerkwi pw. Bogurodzicy Przenajświętszej, gdzie Werbycki pełnił posługę duszpasterską oraz odśpiewali znaną na całym świecie pieśń hymniczną na słowa kijowianina Pawła Czubińskiego, która stała się hymnem Ukrainy.

– Jesteśmy narodem, który jest zdolny pokonać każdego, narodem, który może pobudować sobie dobrobyt, jak to zrobili nasi polscy sąsiedzi. Dobrze, że są wśród wybitnych Ukraińców minionych stuleci ludzie, którzy podarowali nam nasze symbole, m.in. hymn „Szcze ne wmerła Ukraina”, jak to zrobił o. Mychajło” – zaznaczył podczas uroczystości w polskich Młynach Oleg Syniutka.

Igor Gałuszczak, Lwów, 05.03.17 r.