Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Murafie i Sewerynówce miejscowe drużyny strażackie otrzymały sprzęt w ramach Polskiej Pomocy rozwojowej

W Murafie i Sewerynówce miejscowe drużyny strażackie otrzymały sprzęt w ramach Polskiej Pomocy rozwojowej

27 lipca w Murafskiej i Sewerynowskiej hromadzie w obwodzie winnickim odbyły się uroczystości finalizujące przekazanie specjalistycznego sprzętu strażackiego w ramach wspólnego projektu NGO Podolska Agencja Rozwoju Regionalnego i KG RP w Winnicy, który z kolei jest częścią szerszego programu Polska Pomoc, realizowanego pod auspicjami polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W Murafie gości z Polski i Winnicy powitali szef Murafskiej hromady Oleh Litwinenko oraz proboszcz kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ks. Józef Pawluk. Liturgię w intencji opieki przed pożarami i dobra mieszkańców hromad odprawił biskup emeryt Bronisław Biernacki.

Następnie na placu przed murafską jednostką strażacką odbyła się prezentacja sprzętu, zakupionego przy wsparciu strony polskiej, konsul generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński wręczył certyfikat na ten sprzęt. Przewodniczący Winnickiej Rady Obwodowej Wiaczesław Sokołowyj podziękował stronie polskiej za współpracę i wyraził nadzieję, że współpraca ukraińskich hromad z polskimi partnerami będzie nosiła ciągły charakter. Szef Rady Obwodowej wspomniał także o innych projektach rozwojowych w Murafskiej hromadzie, między innymi o nowoczesnym boisku, które powstanie na jej terenie dzięki wygraniu grantu w ramach konkursu inicjatyw gminnych, organizowanego przez władze obwodowe.

W Sewerynówce goście zostali powitani przez wójta gminy Wasyla Malarczuka, przedstawicieli władz samorządowych oraz miejscowych strażaków. Po wręczeniu certyfikatu i mowach powitalnych na centralnym placu wsi odbyła się salwa honorowa z armatki wodnej, zainstalowanej na wozie strażackim Jelcz, który sewerynowska hromada otrzymała od polskiej gminy Puńsk – partnerskiej gminy hromady sewerynowskiej.

Po zakończeniu części oficjalnej goście z Polski i Winnicy odwiedzili lokalny szpital rehabilitacyjny, który mieści się w byłym pałacu Orłowskich-Sokołowskich oraz zapoznali się z ofertą medyczną tej placówki – między innymi procedurami z użyciem tzw. błękitnej gminy oraz procedur wodnych.

Redakcja, 28 lipca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code