Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Mościskach powstaje kwatera wojskowa żołnierzy WP

W Mościskach powstaje kwatera wojskowa żołnierzy WP

4 listopada na cmentarzu polskim w Mościskach odbył się pogrzeb blisko 90 żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w walkach z Niemcami podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku.

Przez trzy ostatnie lata młodzież polskiego pochodzenia ze Lwowa oraz Polski w ramach projektu „Strażnicy Narodowej Pamięci” poszukiwała szczątki poległych żołnierzy i odnalazła miejsca pochówku blisko 300 z nich. Prace, rozpoczęte przez Fundację „Wolność i Demokracja”, wsparł KG RP we Lwowie oraz Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Oprócz symbolicznego pogrzebu polskich obrońców ojczyzny, w Mościskach odbyła się także Msza święta w kościele diecezjalnym, celebrowana przez abp Mieczysława Mokrzyckiego. W Liturgii wzięły udział rodziny dwóch zidentyfikowanych żołnierzy (dzięki zachowanym nieśmiertelnikom udało się ustalić tożsamość zaledwie trzech ciał zabitych), polscy i ukraińscy parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych władz, polscy żołnierze oraz wiceminister obrony RP Maciej Jankowski.

– W przyszłości na mościskim cmentarzu ma powstać największa na Ukrainie kwatera wojskowa żołnierzy, poległych w walkach o Lwów w 1939 r. Znaczna część mogił żołnierzy znajduje się w lasach, na polach i cmentarzach wiejskich – poinformował prezes WiD Michał Dworczyk.

Słowo Polskie, zdjęcia wykonano dwie godziny przed uroczystościami, 05.11.15 r.

 


{morfeo 1028}

{youtube}{/youtube}