Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » W Mościskach Orszak Trzech Króli przypominał o Chrzcie Polski

W Mościskach Orszak Trzech Króli przypominał o Chrzcie Polski

W Mościskach (obw. lwowski, 15 km od granicy z Polską, teren b. II RP) procesję Trzech Króli, która odbyła się 6 stycznia, wzbogacono obecnością króla Mieszka I i jego żony Dobrawy.

Na rok 2016 przypada 1050. rocznica Chrztu Polski. Sejm Rzeczypospolitej uchwalił specjalną uchwałę z tego powodu. Katolickie tradycje mościskich Polaków zawsze były nierozerwalnie związane z polskością. Dlatego jubileusz Chrztu Polski jest dla nich szczególnie ważnym wydarzeniem.

Z gwiazdą betlejemską na przodzie kolorowa procesja po Mszy ruszyła ulicami miasta do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, gdzie jednocześnie schodziły się tłumy wiernych na czele z Królami z Rzadkowic, Zakościela, Rudnik i Sułkowszczyzny. Połączona potężna procesja wróciła do kościoła parafialnego pw. Narodzenia Jana Chrzciciela, gdzie mędrcy wschodu oddali pokłon Nowonarodzonemu Dzieciątku.

Zakończył się pierwszy w historii Mościsk Orszak Trzech Króli pod Grotą Świętej Rodziny wspólnym śpiewaniem kolęd.

Mszę świętą celebrował o. Władysław Derunow. W zaproszeniu wiernych na procesję napisał: „Uczestnictwo w Orszaku traktujemy jako świadectwo naszej wiary w przyjście i objawienie Jezusa Chrystusa. Jako wspólnota parafialna, chcemy kształtować ewangeliczne postawy naszych wiernych, chcemy pokazywać, jak radośnie przeżywać wiarę całymi rodzinami”.

Słowo Polskie, na podstawie informacji credo-ua.org, 12.01.16 r.