Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Mościskach odbył się drugi pogrzeb żołnierzy Września

W Mościskach odbył się drugi pogrzeb żołnierzy Września

Źródło: PAP24 listopada bieżącego roku w Mościskach w obwodzie lwowskim na Ukrainie pochowano w piątek szczątki 27 żołnierzy i oficerów poległych w walkach pod Lwowem we wrześniu 1939 r.

W uroczystości pogrzebowej uczestniczyli m.in. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, wiceminister obrony Ukrainy Olech Szewczuk i prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Szef polskiego resortu obrony podkreślił, że w obronie Mościsk, Jaworowa, Lwowa i okolic walczyli i ginęli żołnierze „różnych wiar chrześcijańskich, ale jednej Rzeczypospolitej”, a byli wśród nich Polacy, Huculi i Ukraińcy.

Jarosław Szarek podziękował władzom Ukrainy i Polakom, którzy doprowadzili do odnalezienia poległych oraz do „ich godnego pochówku”. Jego zdaniem narody i państwa, które nie pamiętają o swoich bohaterach, nie mają przyszłości.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła msza św. w miejscowym kościele pw. Jana Chrzciciela, którą koncelebrował delegat metropolity lwowskiego ks. prałat Józef Legowicz. Następnie ulicami Mościsk, na oddalony o ok. półtora kilometra cmentarz, przeszedł kondukt żałobny.

Żołnierze zostali pochowani zgodnie z ceremoniałem wojskowym. W pogrzebie uczestniczyły kompanie reprezentacyjne. Trumny ze szczątkami złożono w kwaterze żołnierzy Wojska Polskiego na miejscowym cmentarzu; nad każdą mogiłą ustawiono brzozowy krzyż.

Walki w okolicach Lwowa trwały od 12 do 22 września 1939 roku. Ich celem była obrona miasta przed wojskami niemieckimi, a od 17 września także sowieckimi. Wówczas zginęło ok. 1,5 tys. żołnierzy Wojska Polskiego.

W piątek pochowano 25 żołnierzy i dwóch oficerów z grupy operacyjnej gen. Kazimierza Sosnkowskiego, w tym 49. Huculskiego Pułku Strzelców. Odnalezione szczątki spoczywają w kwaterze żołnierzy polskich na cmentarzu w Mościskach. Docelowo może tam być pochowanych nawet pół tysiąca poległych we wrześniu 1939 r.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 25.11.16 r.