Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W miłym towarzystwie czas upływa bardzo szybko

W miłym towarzystwie czas upływa bardzo szybko

Zespół tańca „Gracja”, działający przy Winnickim Miejskim Ośrodku dla Dzieci i Młodzieży, już od 10 lat odwiedza Polskę. Pierwszy wyjazd odbył się w 2003 roku z inicjatywy Przewodniczącego Stowarzyszenia „Ukraina – Polska – Niemcy” Sergiusza Tatusiaka oraz Prezesa Oddziału Konińskiego Polskiego Towarzystwa Melioracyjnego Zenona Siwińskiego.

W tym roku do „Gracji” dołączyły się także uczestniczki zespołu bębnistek. Pobyt w Polsce był nadzwyczaj ciekawy i owocny. Dzieci odkrywały dla siebie malowniczą naturę sąsiedniego kraju i dowiedziały się dużo ciekawego o ochronie środowiska. Zadziwił młodych artystów polski las, w środku którego natrafili oni na leśną chatkę , wypełnioną w wypchane ptaki i zwierzęta, które można spotkać w tej miejscowości. A jak dzieciakom smakowały pyszne własnoręcznie usmażone kiełbaski!!!

Ale to dopiero początek przygody.

 

Założono fundamenty w wielką sprawę ekologicznego, estetycznego oraz kulturalnego wychowania młodzieży. W bieżącym roku zespół „Gracja” razem z przyjacielami-bębniarzami z Winnickiego Miejskiego Pałacu Kultury odwiedzili zakład z oczyszczania ścieków oraz przetwarzania śmieci. Pan Jacek Nowaczek, kierownik wydziału ochrony środowiska w m. Koło opowiedział ukraińskiej młodzieży o ochronie otaczającego nas środowiska. Dobrze zapamiętają goście z Podola także i leśnictwo, gdzie rosną młode drzewka, które później odnowią polski las. W chatce leśnej dzieciaki poznawali zwierzaków – mieszkańców miejscowego środowiska.

Wspólne smażenie kiełbasek przy ognisku oraz kąpiele w termalnych wodach Uniejowa zbliżyły młodych artystów z organizatorami z Polski. A odwiedzenie kopalni soli oraz zejście ponad 600 metrów pod ziemie wywołały dreszcze nawet u najbardziej odważnych.

Rzecz jasna, nie mogliśmy ominąć Warszawy, która pozostawiła po sobie niesamowite wrażenia. Ale dla dzieci tego dnia największą ciekawostką jednak było Centrum Nauki Kopernik, w którym mogły one poczuć się uczestnikami ważnych odkryć i ciekawych eksperymentów.

Nie brakowało również występów artystycznych. Uczestnicy zespołów kilkakrotnie z powodzeniem zaprezentowali się na polskich scenach – w Kłodawie z okazji Dnia Soli oraz w czasie Dożynek w Przedczu, Olszówce, Kramsku i Brzeźnie. Wszędzie byliśmy ciepło witani przez szczerą miejscową publiczność.

W imieniu własnym i uczestników obu zespołów chcielibyśmy szczerze podziękować za wspaniały i ciekawy pobyt, nowe kontakty, prawdziwą polską gościnność Prezesowi Oddziału Konińskiego Polskiego Towarzystwa Melioracyjnego panu Zenonowi Siwińskiemu, dyrektorowi ZS Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Kościelcu panu Maciejowi Nuszkiewiczowi oraz wszystkim pracownikom KG RP w Winnicy na czele z Konsulem Generalnym panem Krzysztofem Świderkiem za wyrozumiałość i wsparcie w wyrobieniu dokumentów.

Z ogromną wdzięcznością i wyrazami szacunku w imieniu Wzorowego Zespołu Tańca „Gracja” oraz Winnickiego Zespołu Bębnistek i rodziców,

Kierownik artystyczny zespołu „Gracja”
Zasłużony dla kultury ukraińskiej Aleksander Maciuk
i kierownik zespołu bębnistek Michał Maciuk,

opracowanie i tłumaczenie Irena Rudnicka


Zdjęcia z wycieczki „Gracji” do Polski

{morfeo 402}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code