Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Żmerynce zostanie upamiętniony Jan Brzechwa

W Żmerynce zostanie upamiętniony Jan Brzechwa

Jan Brzechwa,znany polski autor poezji dla dzieci, który urodził się 15 sierpnia 1898 roku w podolskiej Żmerynce, wreszcie doczeka się tablicy upamiętniającej w swojej rodzinnej miejscowości.

Inicjatywa uhonorowania znanego rodaka wyszła z miejscowego środowiska polskiego. Prezes żmerynskiego Związku Polaków  Tatiana Sołowiowa, z poparciem rodaków zwróciła się z listem do burmistrza Anatolija Kusznira z prośbą o pozwolenie na umieszczenie tablicy w centrum miasta lub na gmachu dworca kolejowego, który od ponad 100 lat jest wizytówką Żmerynki.

Rada Miasta nie tylko zgodziła się poprzeć inicjatywę lokalnej polskiej społeczności, lecz także zaproponowała konkretną datę odsłonięcia tej tablicy – 16 maja, kiedy Ukraina świętuje Dzień Europy.

W chwili obecnej trwają prace nad poszukiwaniem ciekawego projektu tablicy, poświęconej wybitnemu Polakowi żydowskiego pochodzenia. Na uroczystość otwarcia zostaną zaproszeni przedstawiciele polskiego korpusu dyplomatycznego, władz miasta i obwodu, organizacji polskich na Podolu, a nawet – córka Jana Brzechwy – Pani Krystyna, która mieszka w Polsce i jest znaną malarką.

Władze Żmerynki prowadzą także rozmowy na temat nawiązania współpracy partnerskiej z Siemianowicami Śląskimi (woj. śląskie). Jeżeli porozumienie w najbliższym czasie zostanie osiągnięte, przedstawiciele Siemianowic także zostaną zaproszeni na uroczystość otwarcia tablicy Janowi Brzechwie w Żmerynce i omówią dalsze działania i podpisanie umowy o współpracy.

Słowo Polskie, 24.03.15 r.; KZ

 

List polskiej organizacji społecznej „Jedność” do władz miasta Żmerynki

 

Odpowiedź burmistrza Żmerynki