Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W lutowym „Słowie” o Roku królowej Bony w Barze i premierze „Dywizjonu 303”

W lutowym „Słowie” o Roku królowej Bony w Barze i premierze „Dywizjonu 303”

W drugiej połowie stycznia 9-osobowa ekipa pielgrzymów z Ukrainy wzięła udział w 34. Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. О wrażeniach ze spotkania z papieżem Franciszkiem oraz Agatą Kornhauser-Dudą w artykule na 1 stronie opowie ks. Waldemar Pawelec z Dowbysza.

O tym, że miasto Bar w obwodzie winnickim coraz częściej kojarzy się z polską królową Boną Sforzą wie coraz więcej osób. O ciekawej inicjatywie radnych barskiej hromady by ogłosić rok 2019 rokiem „Królowej Bony” dowiemy się na tej samej pierwszej stronie.

O pobycie żytomierzan na Śląsku w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w artykule na stronie 4 opowiada prezes ŻOZPU Wiktoria Laskowska-Szczur.

Nieznane fakty z walki powstańców listopadowych na Podolu przeczytamy w tekście Feliksa Wrotnowskiego z 1831 r. na stronie 5. Unikatowy dokument o wywózkach Polaków z terenów ówczesnego obwodu winnickiego do Kazachstanu przedstawiono na szóstej stronie.

Dmytro Antoniuk, podróżnicze teksty którego tradycyjnie ukazują się na stronie 7., zabierze nas do rodowej siedziby Fredrów – Beńkowej Wiszni w obwodzie lwowskim.

W ramach projektów programu „Polska Pomoc” na Ukrainie udaje się zrealizować dużo inicjatyw pomocowych, w tym – sprzyjających polepszeniu sytuacji z pomocą medyczną na wschodzie kraju. O jednym z takich projektów przeczytamy na stronie 9.

W Kiwercach na Wołyniu tradycyjnie odbyła się modlitwa o jedność chrześcijan z udziałem wiernych kościołów różnych wyznań (strona 11).

Smutne wydarzenie pogrążyło w żałobie parafian kościoła Św. Wacława w Żytomierzu. Zmarł wieloletni proboszcz parafii – ks. Ludwik Kamilewski. O jego losie i duszpasterskiej drodze służenia Bogu i ludziom przeczytamy na stronie 12.

>>Słowo Polskie Nr 2/79 w wersji PDF <<<  

Redakcja, 3 lutego 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code