Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » W Łucku po raz pierwszy Prawosławna Cerkiew Ukrainy obchodziła Boże Narodzenie 25 grudnia

W Łucku po raz pierwszy Prawosławna Cerkiew Ukrainy obchodziła Boże Narodzenie 25 grudnia

25 grudnia w diecezji wołyńskiej Prawosławnej Cerkwi Ukrainy po raz pierwszy odbyła się liturgia Bożego Narodzenia zgodnie z kalendarzem nowojuliańskim.

Miejscem jej przeprowadzenia została katedra Świętej Trójcy w Łucku, organizatorem – diecezja wołyńska. Liturgia bożonarodzeniowa rozpoczęła się w środę 25 grudnia o godzinie 10:00. Nabożeństwu przewodniczył metropolita łucki i wołyński Michał (Zinkiewicz).

W pierwszym bożonarodzeniowym nabożeństwie PCU według kalendarza nowojuliańskiego wziął udział jeszcze jeden biskup – biskup chersoński i kachowski Borys (Charko).

Metropolita Michał zapraszając do liturgii zaznaczył, że „można rozpoczynać świętowanie Bożego Narodzenia już od tego dnia, w okresie od 25 grudnia do 7 stycznia, skupiając się nie na konkretnej dacie, ale przede wszystkim na wydarzeniu przyjścia na świat Zbawiciela”.

Na nabożeństwie w katedrze Świętej Trójcy uczestniczyły setki prawosławnych wiernych, i nie tylko z Łucka. Jak powiedział obecny na liturgii ojciec Sergiusz świętować Boże Narodzenie według kalendarza nowojuliańskiego przybyło około dwóch trzecich parafian, którzy zwykle są obecni na nabożeństwie bożonarodzeniowym 7 stycznia.

Lidia Baranowska, 31 grudnia 2019 r.

2 komentarze

  1. wiadomości o moim rodzinnym mieście

    • usuń jego komentarz ze strony internetowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code