Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Lublinie wspominano Polaków deportowanych na Wschód w latach 1940-1941

W Lublinie wspominano Polaków deportowanych na Wschód w latach 1940-1941

Zesłańcy z województwa tarnopolskiego na pogrzebie Kazimierzy Sługockiej. Po lewej i prawej stronie krzyża stoją jej rodzice – Rozalia i Ludwik. Rodzina Sługockich została zesłana w lutym 1940 r. z Czerwieni (okolice Podhajec) do obwodu swierdłowskiego ZSRS. Zdjęcie ze zbiorów Związku Sybiraków w Bystrzycy Kłodzkiej.W niedzielę 12 lutego w 77. rocznicę rozpoczęcia masowych deportacji w lubelskim kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej została odprawiona msza św. w intencji ludzi, którzy ponieśli śmierć i cierpieli na zesłaniu.

Po mszy kombatanci z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele środowisk kresowych oraz władz miejskich i regionalnych, przemaszerowali pod Pomnik Matkom Sybiraczkom. Orkiestra wojskowa odegrała hymn państwowy. Odbył się apel pamięci, żołnierze oddali salwę honorową. Pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze.

Przewodniczący lubelskiego oddziału Związku Sybiraków Janusz Pawłowski podkreślił, że Polacy mieszkający na kresach dawnej Rzeczypospolitej zostali przez sowieckie władze potraktowani okrutnie. „Masowe wysyłki spotkały nas tylko za to, że byliśmy Polakami. W czasie mrozów sięgających minus 40 stopni jechaliśmy w bydlęcych wagonach, w niektórych nie było nawet piecyków. Ludzie zamarzali, przymarzali do ścian, zmarłych wyrzucano z wagonów na pobocze. Podróż taka trwała od dwóch tygodni nawet do miesiąca” – mówił.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek przypomniał, że Polska w 1939 r. stała się ofiarą dwóch agresorów – Niemców i Sowietów. „Przez kilkadziesiąt lat fałszowano naszą historię, nie dawano mówić o Sybirakach, o zsyłkach. Jest tak, że ze słuszną alergią reagujemy na wszystkie objawy faszyzmu, nazizmu niemieckiego, sprzeciwiamy się wszelkim symbolom nazizmu i faszyzmu. Jakoś brakuje nam tej alergii wówczas, kiedy patrzymy na symbole komunistyczne” – powiedział.

„Pamiętajmy, że komunizm sowiecki wyrządził bodaj jeszcze więcej krzywd narodowi polskiemu aniżeli faszyzm niemiecki. To są dwa totalitaryzmy i dwaj agresorzy, którzy z równą mocą napadli na nasz kraj i niszczyli nasz naród” – dodał Czarnek.

Pierwsza masowa deportacja obywateli polskich na wschód, która rozpoczęła się 10 lutego 1940 r., objęła 140 tys. osób. Do czerwca 1941 r. władze Związku Sowieckiego, okupującego wówczas część obszaru Polski, zorganizowały cztery wywózki. Według danych NKWD przymusowo wywiezionych zostało około 330-340 tys. osób.

Słowo Polskie na podstawie informacji dzieje.pl, 15.02.17 r.