Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » W Lublinie odbyła się prezentacja książki o cudownym obrazie Matki Bożej Latyczowskiej

W Lublinie odbyła się prezentacja książki o cudownym obrazie Matki Bożej Latyczowskiej

6 grudnia w Lublinie odbyła się prezentacja nowej  książki siostry Haliny Ireny Szumil poświęcona historii obrazu Matki Bożej Latyczowskiej. Książkę po prawu można nazwać prezentem mikołajkowym, bowiem została ona zaprezentowana w dniu, kiedy szczególnie wspominamy biskupa z Miry. Honorowym gościem spotkania był arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita Lublina.

Tytuł książki „Nigdym ja ciebie, ludu, nie rzuciła…” był zainspirowany wierszem Marii Konopnickiej „Bogurodzica”. Podstawą książki jest ciekawa, ale dość skomplikowana historia ikony Matki Bożej Latyczowskiej oraz jej kult w ciągu minionych 400 lat, aż do dziś. W prologu o. Adam Przywuski z Sanktuarium w Latyczowie pisze: „Z historią latyczowskiej ikony wiąże się historia indulgencji, chrztu oraz wychowania duchownego wiernych z Sanktuarium w Latyczowie. Dla nich ta świątynia była i jest bardzo wielką cennością, wybraną przez Marię, również od samego początku to miejsce, jest ochrzczone krwią i łzami tych, kto tu mieszkał oraz przyjeżdżał z innych miejscowości. Latyczów od dawna był centrum duchownym Podola, twierdzą wiary, nabożeństwa oraz dzielności ludzi. To jest sakramentem i unikatową cechą Sanktuarium”.

Fabuła książki jest oparta na historycznych dokumentach, opowieściach świadków, oraz wydarzeniach, w których s. Halina osobiście uczestniczyła.

Autorka książki siostra Halina Irena Szumil, która należy do Zakonu Śłużebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP, w ciągu 50 lat opiekuje się latyczowską ikoną, która obecnie znajduje się w parafii Matki Bożej Różańcowej w Lublinie. Siostra Halina urodziła się 31 stycznia 1938 roku. 16 lipca 1958 roku wstąpiła do nowicjatu Śłużebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP. Studiowała na kierunku Filozofia i Teologia na Uniwersytecie Katolickim im. Jana Pawła II w Lublinie. Będąc jeszcze studentką pracowała w bibliotece uniwersytetu. Siostra Halina jest autorką pięćdziesięciu różnych prac naukowych. Na podstawie książki „Nigdym ja ciebie, ludu, nie rzuciła..” powstał film, premiera którego odbyła się w dzień prezentacji książki. Reżyserem filmu jest Janusz Chanas – malarz, artysta, autor około 100 obrazów, reżyser, założyciel wytworni w Lublinie, który za swoje zasługi dostał nagrodę Lumen Mundi.

Matka Boża Latyczowska – Królowa Podola i Wołynia – obraz namalowany według wzoru wizerunku Matki Bożej Śnieżnej Salus Populi Romani w XVI wieku. Autor nieznany. Dominikanie przybyli do Latyczowa pod koniec XIV wieku z kopią tego obrazu, podarowaną przez papierza Klemensa VII. Istnieje dużo opowieści oraz legend o cudach, związanych z obrazem Matki Bożej Latyczowskiej. Najbardziej znana opowiada o tym, jak Matka Boża w cudowny sposób powiadomiła hetmana Stanisława Rewerę Potockiego przed atakiem Tatarów na jego wojsko. 235 lat później administrator diecezji koronował ikonę. Ikona Matki Bożej kilka razy opuszczała Latyczów, obecnie w Sanktuarium wisi wierna kopia cudownego obrazu. Oryginał ikony Matki Bożej Latyczowskiej znajduje się w Lublinie od 1945 roku.

Ania Szłapak na podstawie informacji credo-ua.org, zdjęcia: credo-ua.org, 13.12.15 r.