Jesteś tutaj: Home » inne » W lipcu 2017 roku zostanie uruchomiona przeprawa promowa między Ukrainą a Rumunią

W lipcu 2017 roku zostanie uruchomiona przeprawa promowa między Ukrainą a Rumunią

Źródło: http://uatalks.comPrywatni ukraińscy i rumuńscy inwestorzy zainwestują 8 milionów Euro w nową przeprawę promową między ukraińską Orliwką (obw. odeski) i rumuńską Isakcą.

Cztery promy będą przewoziły zarówno samochody osobowe i ładunki ciężarowe, jak i zwykłych pasażerów. Cała infrastruktura dla obsługi promów, w tym – pomieszczenia dla kontroli celnej, powstaną w najwęższym miejscu Dunaju, gdzie jego szerokość nie przekracza 900 m.

Autor projektu przeprawy – Sergij Salijenko zaznacza, iż Odeskie Biuro Projektowe wzięło do uwagi niewielką głębokość rzeki w pobliżu Orłowski – 2,5 metra przy głębokości zanurzenia promu 1,5 metra.

Z nowej przeprawy, jak twierdzą inwestorzy, można będzie skorzystać już w drugiej połowie następnego roku.

Ukraińscy kierowcy, którzy dzisiaj planują podróż do Rumunii albo dalej tranzytem do innych krajów Europy, wolą omijać Naddniestrze, kontrolowane przez prorosyjskich separatystów. Do wyboru mają kosztowny przejazd promem morskim z Reni do Rumunii, lub lądem przez Czerniowce, Mohylew Podolski i Mołdawię. Nowa przeprawa pozwoli znacznie skrócić czas dojazdu do Rumunii mieszkańcom Odessy i innych miast Ukrainy, jeżeli władze Administracji Obwodowej obwodu odeskiego wyremontują drogi podjazdowe do rejonu renijskiego, graniczącego z Rumunią.

Słowo Polskie, 20.08.16 r.