Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Lidzbarku Warmińskim demontowano pomnik Armii Czerwonej

W Lidzbarku Warmińskim demontowano pomnik Armii Czerwonej

Fot. M. Lewiński

W Lidzbarku Warmińskim 20 lutego rozebrano Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej, wzniesiony w 1949 r.

Pierwsza fala dekomunizacji dosięgnęła memoriał w 1989 r., kiedy zdemontowano z niego czerwone gwiazdy i inne sowieckie symbole. Do czasu obecnej rozbiórki pozostała natomiast betonowa iglica i figury czerwonoarmistów.

Uchwałę o zamiarze rozbiórki tego pomnika lidzbarscy radni podjęli już w 2016 roku. Głównym powodem tamtej decyzji był zły stan techniczny monumentu. Z pracami czekano jednak na planowaną przebudowę pobliskiego skrzyżowania drogi krajowej. Władze miasta zdecydowały się rozebrać obiekt teraz ze względu na wymogi tzw. ustawy dekomunizacyjnej.

Pod petycją o likwidację monumentu wzniesionego „na cześć okupanta sowieckiego” podpisało się ponad 500 osób. Protestujący organizowali też pikiety pod hasłem „Bolszewika goń z pomnika”.

Wojewoda – opierając się na opiniach m.in. IPN oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – uznał, że lidzbarski cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej ma ustalony układ przestrzenny i stoi już tam inny pomnik stanowiący centralny akcent tej nekropolii.

Zgodnie z nowelą tzw. ustawy dekomunizacyjnej właściciele terenów na jakich znajdują się pomniki upamiętniające komunizm czy inny ustrój totalitarny mają na usunięcie takich obiektów czas do 31 marca 2018 roku.

Jeżeli właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości, na której znajdował się pomnik, nie uczestniczył w procedurze wzniesienia go, koszty jego usunięcia zwróci mu wojewoda – ze środków Skarbu Państwa. Przepisów ustawy nie stosuje się do pomników niewystawionych na widok publiczny, znajdujących się na terenie cmentarzy albo innych miejsc spoczynku.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 22.02.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code