Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » W Krzemieńcu uczczono o. Pawła Giżyckiego w 260. rocznicę śmierci

W Krzemieńcu uczczono o. Pawła Giżyckiego w 260. rocznicę śmierci

W Krzemieńcu na Wołyniu uroczyście uczczono pamięć słynnego XVIII-wiecznego architekta Pawła Giżyckiego oraz 400-lecie europejskich tradycji edukacyjnych związanych z tą miejscowością.

Uroczystość odbyła się 28 stycznia w soborze Przemienienia Pańskiego oraz w Akademii Humanistyczno-Pedagogicznej.

Arcybiskup Tarnopola i Krzemieńca Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Nestor wraz z biskupem  Witalijem Skomarowskim  ordynariuszem diecezji łuckiej kościoła rzymskokatolickiego oraz duchowieństwem modlili się w tym dniu w intencji ojców Jezuitów – założycieli kolegium krzemienieckiego, a zwłaszcza słynnego architekta o. Pawła Giżyckiego, .

W ramach obchodów otwarto galerię portretów ojców założycieli placówek oświatowych w Krzemieńcu. W roli gospodarza spotkania wystąpił rektor Akademii prof. Atanazy Łomankowycz. W uroczystościach KG RP w Łucku reprezentowała konsul Teresa Chruszcz, a ze strony władz obwodowych obecny był przewodniczący Tarnopolskiej Rady Obwodowej Mychaiło Hołowko oraz przedstawiciele władz miejskich i rejonowych.

W wystąpieniu konsul Chruszcz podkreśliła znaczenie krzemienieckiej uczelni dla rozwoju oświaty na Wołyniu i zapewniła o wsparciu Konsulatu dla Akademii Krzemienieckiej jako wspólnego kulturowego polsko – ukraińskiego dziedzictwa . Uroczysty wykład online wygłosił prof. Bogusław Krasnowolski, historyk sztuki, prof. nadzwyczajny Wydział Sztuki UP w Krakowie, wykładowca Wydziału Restauracji i Konserwacji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie, którego matka, Maria Krasnowolska, w oparciu o kwerendę archiwum krzemienieckiego, rozpoczęła badania na temat architekta Akademii Krzemienieckiej – o.Pawła Giżyckiego.

Ojciec Giżycki był architektem i malarzem okresu późnego baroku na Wołyniu i w Galicji oraz autorem kompleksów architektonicznych i edukacyjnych na Ukrainie i w Polsce. Zaprojektował kilkadziesiąt kościołów, głównie jezuickich, m. in. w Samborze, Krzemieńcu, Łucku i Poddubcach. Zmarł 28 stycznia 1762 roku w Krzemieńcu.

Sergij Porowczuk, mw,  za: KG RP w Łucku, 5 lutego 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *