Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » W Krakowie pochowano Andrzeja Wajdę

W Krakowie pochowano Andrzeja Wajdę

Źródło: http://fakty.interia.plW środę 19 października urna z jego prochami jednego z najwybitniejszych mistrzów kina światowego została złożona na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

W uroczystości pogrzebowej uczestniczyli rodzina i przyjaciele reżysera, prezydent RP Andrzej Duda, były prezydent RP Bronisław Komorowski z żoną, przedstawiciele świata filmu i kultury i inni.

– Andrzej Wajda całe życie marzył i śnił, ale miał w sobie siłę i pasję, żeby te marzenia przekuwać w akty twórcze; tę iskrę, która tylko czekała, żeby nas zapalić do jego pomysłów. Podziwialiśmy tę siłę, jego talent, jego inteligencję, poczucie humoru, jego wdzięk. Podziwialiśmy to, co nam dawał i to jak nam umiał dziękować, jak nas kochał. Był wiecznie młody – mówiła aktorka, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie Dorota Segda.

Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski mówił, że „po Viscontim i Fellinim, po Kurosawie i Bergmanie odszedł ostatni z wielkich narodowych artystów. Ostatni z tego pokolenia reżyserów, które z kina uczyniło wielką sztukę. Odszedł wielki polski twórca, dla którego Polska była tematem najważniejszym, który potrafił w swojej sztuce zuniwersalizować Polskę i jak nikt inny przybliżyć ją całemu światu”.

Podczas uroczystości odczytano listy od byłego prezydenta Lecha Wałęsy, Romana Polańskiego i Agnieszki Holland. Agnieszka Holland napisała, że większość filmów Wajdy „to wielka sztuka”, którą na nowo odkrywać będą kolejne pokolenia i choć może inne tytuły i sceny będą je zachwycać filmy zmarłego reżysera „są ogromną planetą, po której można podróżować bez końca”.

Andrzej Wajda był jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, teatralnych i telewizyjnych, współtwórcą tak zwanej szkoły polskiej – ważnego nurtu w rodzimej sztuce filmowej, dzięki któremu na przełomie lat 50. i 60. XX w. polska kinematografia stała się sławna w świecie. W ten nurt wpisują się m.in. takie filmy Wajdy jak: „Kanał” (1957), „Popiół i diament” (1958) i „Lotna” (1959). Wajda stworzył ponad 50 filmów, najbardziej znane z ostatnich lat to – „Katyń”, „Wałęsa. Człowiek z nadziej” i „Zemsta”.

Słowo Polskie, PAP, dzieje.pl, 20.10.16 r.